1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Boydak Holding başarılı CEO Mehmet Koca’ya emanet
Boydak Holding başarılı CEO Mehmet Koca’ya emanet

Boydak Holding başarılı CEO Mehmet Koca’ya emanet

İş dünyasındaki başarıları ile dikkat çeken Mehmet Koca, Boydak Holding CEO'luğuna atandı.

A+A-

2011 yılında son 5 yılın verilerine göre “En Başarılı CEO'ları” listesinde 5. sırada yer alan Mehmet Koca, geçtiğimiz yıl CEO'luğunu yaptığı Konya'nın önemli firmalarından olan Torku ile yollarını ayırmıştı.

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Boydak Holding’e kayyum atanması sonrası CEO'nun kim olacağı merakla bekleniyordu. Holdingin başarıları ile dikkat çeken bir CEO olan Mehmet Koca’ya emanet edilmesi Kayseri ekonomisinde memnuniyetle karşılandı.

"Nöbete Kayseri’de devam" dedi 

Mehmet Koca, kişisel sosyal medya hesabından holdinge CEO olarak atanması ile ilgili paylaştığı mesajda şunları söyledi, “Nöbete Kayseri’de devam. FETÜ çerçevesinde kayyum atanan Boydak Holding'e CEO olarak göreve başladım. Allah yardımcımız olsun.”

Mehmet Koca kimdir?

1965 yılında Afyon Bolvadin’de bakkal bir babanın üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Ortaokul ve lise tahsilini Bolvadin İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirdi. 1986 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Sakarya Mühendislik Fakültesi’nden Endüstri Mühendisi olarak mezun oldu. Ülker, ardından Albaraka Türk’te çalıştı. Lise yıllarından itibaren sosyal ve kültürel faaliyetlerde aktif rol aldı. Bu çerçevede1991’de İstanbul Fatih’te Giz Ajans’ı kurdu. Ajans bünyesinde İslam tarihi, İslami temel kavramlar ve güncel meseleler ile ilgili çok sayıda kaset ve yayın üretildi. Bu kaset ve yayınlar Anadolu’nun dört bir yanına ulaştırıldı. 1994’te İstanbul’da Türkiye’nin ilk özel radyolarından birisi olan Günışığı FM’i kurdu. Fazilet Partisi’nin Şişli ilçe yönetiminde kurucu başkan yardımcısı olarak görev aldı ve 1999 yerel seçimlerinde Şişli Belediyesi Meclis Üyesi olarak seçildi. 28 Şubat döneminde, 1997 – 2000 yılları arasında Müsiad Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. 2002 seçimlerinde Ak Parti’den İstanbul 1. Bölge’den milletvekili aday adayı oldu. 2005 yılında İstanbul’da, Bolvadin Girişim Grubu Derneği’nin kurucu başkanlığı görevini yürüttü ve bu görevine 2011 yılına kadar devam etti. 2003 yılında Türkiye Gübre Fabrikaları T.A.Ş.’de göreve başladı. 2011 yılı sonuna kadar devam ettiği Gübretaş Genel Müdürlüğü görevi boyunca birçok başarıya imza attı. Göreve geldiğinde 250 Milyon TL olan şirket cirosu, 2011 sonunda iştirakleriyle birlikte 2 Milyar 300 Milyon TL’ye ulaştı. 2004’te 40 Milyon TL olan şirketin İstanbul Borsası’ndaki değeri 2011 sonunda 1 Milyar 500 Milyon TL’ye çıktı. Türkiye tarihinin en büyük dış sanayi yatırımı olan İran’daki Razi Petrokimya tesisleri 650 Milyon Dolar karşılığında satın alındı. 2005 yılında 8.3 milyon TL olan şirket karı, 2011 sonunda 605 Milyon TL olarak gerçekleşti.

2012 Şubat ayında yüzde yüz yabancı sermayeli Nesmal Yatırım Holding AŞ’de kurucu CEO olarak görev aldı. Bu dönemde uluslararası denizcilik, sağlık, bilişim ve turizm alanlarında yeni yatırımlar ve ortaklıklar gerçekleştirdi.

2014’te Anadolu Birlik Holding’in İcra Kurulu Başkanı – CEO – olarak yeni görevine başladı. Bünyesinde Ülkemizin en büyük 30 şirketinden birisi olan Torku Konya Şeker’in yanı sıra, Soma ve Kangal Termik Santrallerini barındıran Anadolu Birlik Holding gıda, tarım ve enerji alanında faaliyet göstermektedir. Manevi değerlerimizin yaşatılması noktasında birçok alanda aktif görevler üstlenen Mehmet Koca, çeşitli vakıf ve derneklerde halen çalışmalarını sürdürmektedir. Bu çerçevede 2013 yılında İstanbul Üsküdar’da Mavera Eğitim ve Sağlık Vakfı’nı kurulmasına öncülük etti. Söz konusu vakıfta mütevelli başkanı görevini sürdürmektedir. Mehmet Koca hali hazırda, İGİAD Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği, UTESAV Mütevelli Üyeliği görevlerinin yanı sıra, Müsiad, Mimar Mühendisler Grubu Derneği (MMG), İmam Hatip Mezunları Derneği (ÖNDER), Kandilli Kulübü ve Bolvadin Girişim Grubu Derneği üyesidir.

Önemli Ödül ve Taltifler

CAPİTAL dergisinin yayınladığı son 5 yıldaki verilere göre hazırlanan “En Başarılı CEO’ları ” listesinde 5. sırada yer aldı (2011) BUSINESS dergisinin yayınladığı “Krizin En Başarılı 100 Yöneticisi” sıralamasında, 36. sırada yer aldı (2010)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum