1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Brezilya Devlet Başkanı Temer istifa etmeyeceğini duyurdu
Brezilya Devlet Başkanı Temer istifa etmeyeceğini duyurdu

Brezilya Devlet Başkanı Temer istifa etmeyeceğini duyurdu

Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer, yolsuzluk soruşturması kapsamında 15 yıl hapse mahkum edilen eski Temsilciler Meclisi Başkanı'na yargı ile iş birliği yapmaması için rüşvet verdiği suçlamalarının ardından istifa etmeyeceğini açıkladı.

A+A-

Brezilya Devlet Başkanı Michel Temeryolsuzluk soruşturması kapsamında 15 yıl hapse mahkum edilen eski Temsilciler Meclisi Başkanı'na yargı ile iş birliği yapmaması için rüşvet verdiği suçlamalarının ardından istifa etmeyeceğini açıkladı.

Temer, ülkenin önde gelen gazetelerinden Globo'nun haberinde, Temer'in et paketleme şirketi JBS'nin Başkanı Joseley Batista ile mart ayında yaptığı görüşmenin, Batista tarafından kayıt altına alındığını ve yolsuzluk soruşturmasında adı geçen Batista'nın elindeki kayıtları, iş birliği kapsamında yargı makamlarına verdiği iddialarının üzerine bir ulusa sesleniş konuşması yaptı.

Kendisine yöneltilen suçlamalara karşı mücadele edeceğini duyuran Temer, görevinden ayrılmayacağını belirtti.

Temer, yaptığı açıklamada, "Ödeme yapılması yönünde hiçbir zaman kimseye yetki vermedim. Hiç kimsenin sessizliğini satın almadım. İstifa etmeyeceğim." ifadelerini kullandı.

Yüksek Mahkemeden dün yapılan açıklamada, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Temer hakkında yolsuzluk soruşturması açılmasına ilişkin Yüksek Mahkemeye iletilen talebin, aynı zamanda "Araba Yıkama" yolsuzluk operasyonunun raportörü de olan Yargıç Edson Fachin tarafından kabul edildiği duyurulmuştu.

Globo gazetesi, söz konusu ses kaydına dayandırdığı haberinde Temer'e, eski Temsilciler Meclisi Başkanı Eduardo Cunha'ya sessiz kalması için ödeme yapıldığının söylenmesi üzerine Devlet Başkanının, "Buna devam etmelisiniz, tamam mı?" dediğini yazmıştı.

Temer, dün sabah saatlerinde kendisini ziyaret eden senatörlere "komplo kurbanı" olduğunu ifade etmiş, Devlet Başkanlığı ofisinden yapılan açıklamada da gazetedeki iddialar reddedilmişti.

Brezilya'nın en büyük kenti Sao Paulo'da toplanan binlerce kişi, Temer'in istifasını isteyerek gösteri düzenlemişti. 

HABERE YORUM KAT