1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Brüksel'deki İngilizler Belçika pasaportu istiyor
Brüksel'deki İngilizler Belçika pasaportu istiyor

Brüksel'deki İngilizler Belçika pasaportu istiyor

Ülkelerinin AB'den ayrılma kararı almasının ardından Brüksel'de yaşayan İngilizler, Belçika vatandaşlığına geçmek için başvuru yapmaya başladı.

A+A-

İngiltere'deki referandumdan AB'den çıkış kararı çıkması üzerine, Brüksel'de yaşayan onlarca İngiliz, Belçika vatandaşlığına geçmek için başvuru yaptı.

Belçika basınına göre, referandum sonrası belirsizlikle karşı karşıya kalan Brüksel'de yaşayan İngilizler, çıkış yolu olarak Belçika vatandaşlığına geçmeyi seçti. Geçen cumadan beri Elsene Belediyesine, 30 vatandaşlık başvurusu yapıldı. Belediye Başkanı Dominique Dufourny, bu durumun bir istisna olduğunu belirterek, "İngilizler, Elsene nüfusunun yüzde 2'sini oluşturuyor. Burada kalmak ve çocuklarına güvenli bir gelecek sağlamak istiyorlar." dedi.

Ukkel Belediyesine yapılan başvuru 11 oldu. Belediye Meclis Üyesi Boris Dilles, geçen sene sadece bir başvurunun yapıldığı belediyedeki bu artışın, "kesinlikle referandumun bir sonucu" olduğunu söyledi.

Waterloo Belediyesi de 15 başvuru aldı. Belediye Başkanı Florence Reuter, "İnsanlar, çalışma izinlerinin geleceğinden endişe ediyor." diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT