1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Bu olayların arkasında dış güçler var'
'Bu olayların arkasında dış güçler var'

'Bu olayların arkasında dış güçler var'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Van, Elazığ ve Bitlis'teki terör saldırılarına ilişkin, "Masum hak arayışı gibi gözüken bu olayların arkasında bunları kullanan dış güçler var." dedi.

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Van, Elazığ ve Bitlis'teki terör saldırılarına ilişkin, "Dış destek olmadan, arkadan birileri kullanmadan hiçbir örgüt dağlarda aylarca yaşayamaz ve bu hainlikleri yapamaz." dedi.

Özhaseki, Yüksekova ilçesi ziyareti kapsamında esnaf ziyaretinin ardından polis evinde kentteki sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kanaat önderleri ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle bir araya geldi.

Allah'ın Kur'an-ı Kerim'de "Müminler ancak kardeştir. Öyleyse kardeşlerinizin arasını bulup düzeltin. Kurtuluş istiyorsanız barışı, kardeşliği yayın, dostluğu ilerletin." diye buyurduğunu dile getiren Özhaseki, fitneden, düşmanlıktan, insanların birbirine zulüm etmesinden bir şey çıkmayacağını vurguladı.

"Silahla hiçbir şey düzeltilmez"

Artık çatışmaların yaşanmamasını, askerlerin, polislerin şehit olmasını istemediklerini belirten Özhaseki, şöyle konuştu:

"Yavrularımız toprağa verilmesin. Bunlar canımızı yakıyor. 'Bazı hak arayışları için elimize silahı aldık.' diyorlar. Her canı sıkılan, 'hakkımı arıyorum' diyen eline silah alırsa bunun sonu gelmez. Hiç kimse 'Kürt' kelimesini kullanamıyordu. Bir yiğit çıktı, Cumhurbaşkanımız. 'Kürt' kelimesini kullandı. Tüm haklarını verdi ve 'ben bu insanların hakları için baldıran zehiri içmeye hazırım' dedi. Bir çok hakları verildi. Yatırımlar gelmeye başladı. Bundan sonra da yatırımlar devam edecek. Ama bütün bunlara rağmen hala birileri derse 'ben silahı elime alırım bu işi düzeltirim.' Düzeltemezsiniz arkadaşlar, silahla hiçbir şey düzeltilmez." diye konuştu.

"Olan o çocuklara oluyor"

"Demokratikleşen ortamda AB yolunda hızla giden ülkede silah olmasa elde ettiğimiz haklar, bugünkü haklarımızdan çok daha fazlaydı ve gelişmişlik de şimdikinin iki katıydı." diyen Özhaseki, şöyle devam etti:

"Birileri hala 'haklarımızı silahla biz alıyoruz' derse, devletin yapacağı tek şey onları yok etmektir. Afrika'daki kabile devletlerinde bile birileri eline silah alsa kabile devleti onu yok eder. Bunun başka çaresi yok. İnşallah bundan sonra birileri eline silah almaz. Eline silah alırsa, çukur kazarsa sizlerde gidin onlara mani olun. Olan o çocuklara oluyor. Silahla alınacak hiçbir şey yok. 

"Kibar görünümlü vahşiler alçakça saldırdı"

Bakan Özhaseki, en son 15 Temmuz'ta ülkede nelerin yaşandığına herkesin tanıklık ettiğini belirterek, bunu  gerçekleştirenlerin Yüksekova'da da başka yerlerde de kendi temsil ettiği ilde de bulunduğunu söyledi. 

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), "Ülkeye dost insanlar yetiştiriyoruz", "Hizmet ehliyiz", "170 ülkede okullar açtık" diyerek insanları kandırdığını, herkesin de destek verdiğini aktaran Özhaseki, şunları söyledi:

"Sonra gördükki başlarındaki şizofren herif Amerika'nın kucağına oturmuş oradan bir sürü tertipler peşinde. Yıllarca yaşayan hiçbir örgüt, dışarıdan destek almadan varlığını sürdüremez. Kendi aramızda örgüt kuralım, çok zengin olsak bile ne kadar devam edebiliriz. Dış destek olmadan, arkadan birileri kullanmadan hiçbir örgüt dağlarda aylarca yaşayamaz ve bu hainlikleri yapamaz. Masum hak arayışı gibi gözüken bu olayların arkasında bunları kullanan dış güçler var. Bu milletin birbirine düşmesini isteyenler var. Bir gün geldi bu kibar görünümlü vahşiler alçakça saldırılarda bulundular. Hepsinin dersi verildi. 15 Temmuz gecesi yaralıları ziyaret ettim. Her hastane odasından ağlayarak çıktım. Millet olduğumuzu bir kez daha gösterdik. Bundan sonra kimse kolay kolay teşebbüs edemez.  Artık önümüz açık. Yapacağımız çok şey var. Bütün bu işleri yapacak gücümüz var. Bu işlerden çıkacağımız sonuç, milletimiz kardeşlik, barış, huzur ve kalkınma istiyor."

"Belediyenin işi sadece terörist beslemek mi?"

İl yapılması planlanan Yüksekova'ya 2,5 milyar lira para harcayacaklarını vurgulayan Özhaseki, vatandaşların da kendine destek vererek ellerini güçlendirmesini, devletin iyi niyetine karşılık vermesini istedi.

Özhaseki, Kayseri'nin tüm eksikliklerini giderdiklerini, Paris'te ne varsa Kayseri'de de onu yaptıklarını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kayseri'de hiç gecekondu, kaçak yapı, altyapı eksikliği yok. Hepsini yaptım, devlet bana bir lira vermedi. Üstelik Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmasına rağmen. Adaletli bir insandı, yok derdi. Adaletinden dolayı vermezdi. Burada yerel yönetimleriniz var, nerede? Oturduğumuz yer kokuyor ya. Buradaki belediyenin işi sadece terörist beslemek mi? Devlet herkese gönderdiği parayı buraya da gönderiyor. Bu parayı aldın ama ne olur bu parayı şerefin namusun bil, adam gibi harca. Ama kafa bozuk. Bir sürü adamlarını dolduracak. Onlardan para kesip bir yerlere gönderecek. Öyle olunca dışarı bir şey yansımıyor." 

HABERE YORUM KAT