1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Bu sürecin çok şeffaf olacağından emin olabilirsiniz'
'Bu sürecin çok şeffaf olacağından emin olabilirsiniz'

'Bu sürecin çok şeffaf olacağından emin olabilirsiniz'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimi sonrası sürecin çok şeffaf olacağını ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin Türkiye için bu zor zamanda bile bir rehber olduğunu söyledi.

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Dönem Başkanı Estonya Dışişleri Bakanı Marina Kaljurand ve Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile görüştü. 

Görüşmenin ardından yapılan üçlü basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Konsey'in Türkiye'ye desteğinden ve Türkiye'yle dayanışmasından dolayı teşekkür etti.

FETÖ'nün askeri darbe girişimi sonrasında Jagland'ın Türkiye'yi ziyaret etmek istediğini ancak, Türkiye'deki yoğun gündem dolayısıyla kendisiyle görüşme ayarlanamadığını söyledi. Kaljurand'ın ise Türkiye'yi ziyaret etme ve Türkiye'de yaşananları gözleriyle görme fırsatı bulduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, "Biz bu örgüte olan taahhütlerimizi Türk halkı için bu en zor günlerde bile asla unutmadık" dedi.

Hukukun üstünlüğünün hakim olması ve herkesin yargı önünde hesap vermesi gerektiğini asla unutmadıklarını dile getiren Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı'na suikast düzenlemek isteyenlerin bile güvenlik güçlerince, yargı önüne çıkarılabilmeleri için kendilerine zarar verilmeden yakalandıklarını anlattı.

O gece sadece 30 darbecinin öldüğünü ancak darbecilerin 241 masum insanın hayatlarının sona ermesine neden olduğunu bildiren Çavuşoğlu, darbenin amacının demokratik kurumları yok etmek olduğunu kaydetti.

Darbe girişiminin ardından Avrupa Konseyi ile yürütülen görüşmelerin çok faydalı olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Biz Avrupa Konseyi ile bu sürecin şeffaf olması için işbirliği yürütüyoruz." dedi.

Bu çerçevede Adalet Bakanlığı'ndan bazı yetkililerin Strazburg'a geldiklerini anlatan Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi ile çalışma grubunu da yeniden canlandırdıklarını ve Konsey'in görüşlerini her zaman aldıklarını kaydetti.

Çavuşoğlu, "Bu sürecin çok şeffaf olacağından emin olabilirsiniz. Avrupa Konseyi İnsan Hakları Mahkemesi'nin gözetimi halen yerindedir. İnsan Hakları Sözleşmesi Türkiye için bu zor zamanda bile bir rehberdir." diye konuştu.

Türkiye'de bundan önce daha kötü darbeler de yaşandığını belirten Çavuşoğlu, ancak bunların hiçbirinin sivilleri hedef almadığını ifade etti.

Daha önceki darbe girişimi sonrasında Türkiye'nin Avrupa Konseyi üyeliğinin askıya alındığını anımsatan Çavuşoğlu, bu kez Türk halkının cesareti sayesinde bu girişimin engellendiğini ve Türkiye'nin üyeliğinin halen devam ettiğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT