1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bursa’daki En İyi Özel Okullar
Bursa’daki En İyi Özel Okullar

Bursa’daki En İyi Özel Okullar

Bursa’daki En İyi Özel Okullar

A+A-

 

Özel okullar denince aklınıza sadece serbest kıyafet giyen ve lüks kantinleri olan okullar gelmesin zira özel okullar diğer okullarla yarış yapmak ve çocuklara en mükemmel eğitimi vermek için adeta yarış halindeler. Öğretmen kalitesi ve okullardaki sporsal branşlar dışında ne gibi etkinlikler yapılıyor konusunu bugün sizler için haberimizde ele aldık.

Bursa’daki Özel Okullarda Kuş Gözlem Etkinliği

Türkiye’de bir çok özel okul farklı hobisel etkinliklere çocuklara hayat hakkında farklı deneyimler yaşatıyorlar. Bursa'daki en iyi özel okullardan olan Bursa Teknoloji ve Fen Okulları Gems programı ile kuş deneyimlerini yaşatıyor. Özellikle anaokulu öğrencileri için eğlenirken öğren mottosunu işleyen bu okul velileri de bu programa dahil ediyor.

Bildiğiniz gibi anaokulu çağındaki çocuklar çok meraklılar. Hatta çevrenizde bu yaş grubunda çocuklar varsa sizler de iyi bilirsiniz ki çocuklar inanılmaz derecede çok soru soruyorlar. Sorgulayarak ve sorarak öğrenme dönemini her insan hayatında bir dönem yaşıyor. Bu okulun yaptığı proje aslında çocukların merak duygusunu adeta bilimsel bir derse dönüştürmüşlerdir.

Özel Okulda Kuş Gözlemciliği Nasıl Yapılıyor?

Her öğrenciye bir kuş türünü izlemeleri için görev veriliyor. Mesela bir çocuğa baykuş türünü incelemesi için araştırma ödevi veriliyor. Pek tabi bu yaştaki çocuk interneti pek iyi kullanamadığı için bu görevi ebeveyni ile birlikte yapıyor. Öğretmenleri öncelikle kuşlar hakkında bilgiler veriyor. Projektör sayesinde sınıfta kuşlar anlatılıyor. Veliler de evde baykuş türü hakkında bilgi verdikten sonra okullara davet ediliyor. Her çocuk kendi araştırmış olduğu kuş türünün resmini yapıyor.

Bursa’daki Bu Okulun Yaptığı Proje Faydalı Mı?

Hatırlar mısınız? Resim derslerinde bizler hep ev ve kuş çizerdik hatta bazılarımız büyük kafası olan çöp adam ve arkasında dağlar olan bir resim çizerdik. Yeteneklerimizi ve merak duygumuzu fazla geliştiremezdik. İşte bu özel okulun yapmış olduğu projenin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Çocuklar araştırmacı oluyorlar,

Bilgilerini nasıl kağıda aktaracaklarını öğreniyorlar,

Merak duygusunu geliştirip daha fazla okumaya teşvik ediliyorlar,

Okulunu sevdiği için bu tarz projelerin olduğu ders günlerini iple çekiyorlar ve bu sayede çocuğun okula olan ilgisi arttırılıyor.

Bursa’da diğer özel okullara da teşvik olması umuduyla diyelim. Keşke her özel okul öğretmen kalitesi ve öğrenci sevgisi olarak bu derece vizyonlarını açık tutabilseler. Tüm öğretmenlere kaynak olması umuduyla…

http://www.teknolojifenokullari.com/

 

HABERE YORUM KAT