1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Büyükelçi Karagöz Moğolistan'da FETÖ darbe girişimini anlattı
Büyükelçi Karagöz Moğolistan'da FETÖ darbe girişimini anlattı

Büyükelçi Karagöz Moğolistan'da FETÖ darbe girişimini anlattı

Türkiye'nin Ulan Bator Büyükelçisi Murat Karagöz, FETÖ darbe girişimi sonrası medya ve kamuoyunu bilgilendirici, girişimin arka planı ve bilançosu hakkında toplantılar düzenledi.

A+A-

Türkiye'nin Ulan Bator Büyükelçisi Murat Karagöz, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) darbe girişiminin Türk ekonomisi üzerindeki etkisinin sınırlı kaldığını belirterek, "Türkiye'de yaşayan yaklaşık 3 bin Moğol vatandaşının endişeleneceği bir durum bulunmuyor." dedi. 

Karagöz, başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişimiyle ilgili Moğolistan'da medya ve kamuoyuna yönelik bilgilendirme çalışmaları gerçekleştirdi. 

Darbe girişiminin hemen akabinde Büyükelçilikte geniş katılımlı basın toplantısı düzenleyen Karagöz, girişimin arka planı ve bilançosu hakkında açıklamalarda bulundu.

Sonraki süreçte Moğol bakan ve milletvekilleriyle de bir araya gelerek, FETÖ'nün darbe girişimini anlatan Karagöz,  basın mensuplarının konuya ilişkin sorularını da yanıtladı.

Karagöz'ün, ülkenin yüksek tirajlı gazetelerinden Daily News'te, "Türk Halkı Demokrasisine Sahip Çıkmıştır", ulusal haber ajansı Montsame'de, "Türkiye Uluslararası Toplum Nezdindeki Mükellefiyetlerini Kararlılıkla Sürdürecektir" başlıklı mülakatları yayımlandı.  

Büyükelçi Karagöz'ün kaleme aldığı "Türkiye'de Demokrasiyi Yeniden Kucaklamak" başlıklı makale Moğolistan'da İngilizce yayın yapan "The UB Post" ve "The Mongol Messenger" gazetelerinde yer aldı. 

Türk halkının ciddi bir kararlılık, azim ve fedakarlıkla demokrasisine nasıl sahip çıktığına dair bilgiler verilen makalelerde, Türkiye'nin uluslararası taahhütlerine bağlı olduğunu vurgulanarak, FETÖ/PDY'nin terörist niteliği ve faaliyetlerine dikkat çekildi. 

Olağanüstü hal uygulaması kapsamında atılmakta olan adımların özetlendiği makalelerde "Reel sektör ve bankacılık sektörünün dik duruşu sayesinde darbe teşebbüsünün Türk ekonomisi üzerindeki etkisinin sınırlı kaldığı"na vurgu yapılarak, "Türkiye'de yaşayan yaklaşık 3 bin Moğol vatandaşının endişeleneceği bir durumun bulunmadığı" ifadelerine yer verildi.

Büyükelçi Karagöz, Moğol bakan ve milletvekilleriyle de bir araya gelerek, FETÖ'nün darbe girişimini anlattı. 

Aralarında milletvekillerinin de bulunduğu Türkiye Mezunları Derneği (ATA) üyeleriyle görüşen Büyükelçi Karagöz, "Yakın Dönem Türk Siyasi Tarihi" başlıklı bir konferans verdi.

Karagöz, bu toplantıda da darbe girişimine ve FETÖ/PDY oluşumuna dair bilgilendirme yaptı.

HABERE YORUM KAT