1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Camiler ve Din Görevlileri Haftası"
"Camiler ve Din Görevlileri Haftası"

"Camiler ve Din Görevlileri Haftası"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal:- "Din görevlileri şehirlerimizin mihmandarlarıdır. Camiler, medeniyetimizin ve İstanbul’un sembollerindendir. Tarihi camilere sahip çıkmak ise görevimizdir. Bu bağlamda İstanbul'daki tüm Selatin camilerim

A+A-

İSTANBUL (AA) - İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal, Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nı tebrik ettiğini ve din görevlilerinin şehirlerin mihmandarları olduğunu belirterek, camilerin, medeniyetin ve İstanbul'un sembollerinden olduğun, tarihi camilere sahip çıkmanın ise görevleri arasında bulunduğunu bildirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Osmanlı'da önemli bir zaferin ardından Sultan veya Hanedan mensupları tarafından yaptırılarak gelecek kuşaklara yadigar bırakılan Selatin camilerinin tüm bakımlarının belediye tarafından yapıldığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nı kutladı. Camilerin ve din görevlilerinin toplumda çok önemli bir yeri olduğunu belirten Uysal, şunları kaydetti:

"Din görevlileri, şehirlerimizin manevi mihmandarlarıdır. 15 Temmuz gecesi salalarla, ezanlarla milletimizi darbeye direnmeye çağırarak büyük görev üstlenmişlerdir. Camilerimiz toplumumuzun buluşma noktası, medeniyetimizin ve İstanbul’un sembolüdür. Tarihi camilere sahip çıkmak ise görevimizdir. Bu bağlamda İstanbul’daki tüm Selatin camilerin temizlik, bakım ve güvenlik hizmetini sağlıyoruz."

-Tarihi camiler ve bakımı

Açıklamada, İBB'nin İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve İstanbul İl Müftülüğü ile imzaladığı protokol dahilinde, Selatin camilerinin temizlik, güvenlik ve bakım hizmetlerini titizlikle yürüttüğü belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"İBB, Selatin camileri başta olmak üzere 42 camide hizmet veriyor. İBB'ye bağlı temizlik personelleri cami halılarından avluya kadar her bir noktanın temizlik işlerini titizlikle yürütüyor. Güvenlik personelleri ise Selatin camilerini gece gündüz demeden 24 saat gözetim ve koruma altında tutuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Selatin camilerinin her türlü ihtiyaçlarını profesyonel bir ekiple gideriyor. Islak zeminlerin musluğundan seramiğine, ayrıca çatı tadilatı gibi teknik inşaat ile ilgili tüm bakım, onarım ve tadilat çalışmalarını selatin camilerimize yaraşır ustalıkla gerçekleştiriyor. Ayrıca tüm Selatin camilerimizin ses sitemi kurulumları ve bunların bakımı ve yenilenmesi çalışmaları da yine İBB'nin usta ekiplerince gerçekleştiriliyor."

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Selatin camilerinde yürüttüğü çalışmaların kapsamını daha da genişleterek buralarda bulunan tuvaletlerden ziyaretçilerin ücretsiz olarak istifade etmesini sağladığına dikkati çekilen açıklamada, "İBB temizlik personelleri, Selatin camilerinin şadırvan ve tuvaletlerinde lavabolardan musluklara, abdest alma yerlerinden giderlere kadar her yerin hijyen ve temizliğini sağlarken ayrıca tuvalet kağıdından kağıt havluya, sıvı sabundan parfüme kadar her detaya da dikkat ediyor." denildi.

HABERE YORUM KAT