1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Cammu Keşmir'deki çatışmalar
Cammu Keşmir'deki çatışmalar

Cammu Keşmir'deki çatışmalar

Hindistan güvenlik güçleri ile direnişçiler arasında çıkan çatışmalarda 2 direnişçi öldü

A+A-

SRINAGAR (AA) - Hindistan'ın Cammu Keşmir bölgesinde, güvenlik güçleri ile direnişçiler arasında çıkan çatışmada iki direnişçinin öldüğü bildirildi.

Emniyet yetkilisi Munir Khan, bölgenin önde gelen gazetecilerinden Syed Shujaat Buhari'nin 14 Haziran'da Srinagar'daki ofisinin önünde öldürülmesinden sorumlu tutulan kişilerden Naveed Jatt'in ve diğer bir direnişçinin, Badgam bölgesinin Chattergam köyünde emniyet güçleri ile çatışmada öldüğünü açıkladı.

Direnişçiler, gazetecinin ölümüyle bir bağlantıları olmadığını savunuyor.

Emniyetten yapılan açıklamada, ellerinde otomatik silahlar bulunan motosikletli saldırganların, ofisinden çıkan Buhari ile 2 koruma polisini öldürdükleri belirtilmişti.

Olayda bir polis memuru da yaralanmıştı.

- Keşmir sorunu

İngiltere, 1947 yılında Hindistan'dan çekilirken prenslik şeklinde yönetilen Keşmir’i Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda serbest bıraktı. Nüfusunun yüzde 90'ı Müslüman olan Keşmir halkı, 1947'de Pakistan'a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi, Hindistan'la birleşmeye karar verdi. Karara Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan'ın bölgeye asker göndermesiyle taraflar 1947'de ilk kez savaştı. İki ülke arasında yine aynı nedenle 1965 ve 1999'da savaş çıktı.

Keşmir'in yüzde 45'i Hindistan'ın, yüzde 35'i Pakistan'ın kontrolünde. Bölgenin yüzde 20'sine ise Çin hakim. Hindistan ele geçirdiği bölgeleri "Cammu Keşmir" eyaleti adı altında kendine bağladı. Cammu Keşmir, şu anda Hindistan'da Müslüman nüfusun çoğunlukta bulunduğu tek eyalet durumunda. Pakistan ise kendi kontrolü altındaki Keşmir'e "Azad Keşmir (Bağımsız Keşmir)" ve "Gilgit Baltistan" olarak iki özerk bölge statüsü verdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), 1948’den itibaren aldığı kararlarla Keşmir'in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halkoyuyla belirlenmesini öngördü. Hindistan, halk oylamasına sıcak bakmazken Pakistan, BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT