1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Çarşıda bayram yoğunluğu
Çarşıda bayram yoğunluğu

Çarşıda bayram yoğunluğu

Neredeyse her evde Ramazan Bayramı telaşı var. Bunun için vatandaşlar çeşit çeşit alışveriş yapıyor. Kimi çarşının yolunu tutarken kimi de mağazaları tercih ediyor.

A+A-

Çarşıda, 1 haftadır bayram alışverişi telaşı yaşanıyor. Vatandaşlar, giyimden ayakkabıya, şekerden kolonyaya, kahveden tatlıya varana kadar bayram alışverişi için çarşının yolunu tutuyor. Özellikle son 2 günde, alışveriş yoğunluğu ciddi oranda artarken birçok yerde bayrama özel satış yerleri bile kuruluyor. Giyim, ayakkabı ve bayram şekeri üzerine satış yapan esnaf, bu yıl ki alışverişlerin geçen bayramlara göre daha durgun olduğunu belirtirken, tatlıcı esnafı ise bu bayramda yoğunluğun daha fazla olduğu görüşünde. Seyyar olarak ürün satmaya çalışan vatandaşlar da vatandaşların çoğunun mağazalardan alışveriş yaptığı için seyyarlarda satılan giyim ürünlerine rağbet etmediğini söylüyor. Fakat hem çarşıda hem de alışveriş merkezlerinde alışveriş yoğunluğu gözlemlenebiliyor.

7-161.jpg

ÇARŞI ESNAFI TELAŞLI

Ramazan Bayramı yaklaştıkça, yetişkinleri alışveriş telaşı, çocukları ise bayram sevinci sardı. Giyimden ayakkabıya, şekerden kolonyaya, kahveden tatlıya varana kadar her eve çeşit çeşit ürünler alınıyor. Bu bayramda en çok çocuklar sevindiriliyor. Ve en çokta çocuk ürünleri satılıyor. Fakat çarşı esnafı bu Ramazan Bayramı’nda işlerinin durgun olduğundan dert yanıyor. Diğer bayramlara göre bu bayramda şeker satışlarının durağan olduğunu söyleyen Altınoklar Baharat, Kuruyemiş ve Şifalı Bitkiler İşletmecisi Arif Altınok, “Bu durağanlık insanların alım gücünden kaynaklanıyor. İnsanların alım gücüne göre her türden farklı farklı şekerlerimiz mevcut, fiyatlarımız da ona göre. Şeker fiyatlarımız 10 TL’den başlayıp, 12, 15, 17 ve 30TL’ye kadar çıkıyor. Her bütçeye göre şekerlerimiz mevcuttur. Şimdiden tüm İslam aleminin bayramını kutlar, hayırlı bayramlar diliyorum” dedi.

8-119.jpg

BAKLAVAYA İLGİ YOĞUN

Ramazan Bayramı’nın yaklaşması ile birlikte bayramların vazgeçilmezi olan baklavalar tezgahlarda yerini aldı. Vatandaşlardan kimisi baklavasını evde yapmayı tercih ederken kimisi ise hazır baklavalara yöneliyor. Bu sene geçen seneye göre baklava satışlarında artış olduğunu vurgulayan Konya Tatlı Sarayı işletme yetkilisi Yakup Başpınar “Geçen seneki baklava satışlarımıza göre bu sene 3 katlık bir artış var. Çok şükür satışlardan çok memnunuz. Bildiğiniz gibi baklava, bayram masalarında eksik olmaz. Halkımızın bu sene baklavaya ilgisi yoğun. Bu da doğal olarak satışlarımıza yansıyor. Bayram yoğunluğundan gayet memnunuz” diye konuştu.

YİĞİT BERKAY ÇOPUR / YENİ HABER GAZETESİ

9-258.jpg

 

HABERE YORUM KAT