1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Carter: DAEŞ'i yok etmeye bir adım daha yaklaştık
Carter: DAEŞ'i yok etmeye bir adım daha yaklaştık

Carter: DAEŞ'i yok etmeye bir adım daha yaklaştık

ABD Savunma Bakanı Carter, Irak'ın Felluce kentinin terör örgütü DAEŞ'ten kurtarılmasına ilişkin, "DAEŞ'i yok etmeye bir adım daha yaklaştık." değerlendirmesinde bulundu.

A+A-

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, yaptığı yazılı açıklamada, Irak'ın Fellucekentinin terör örgütü DAEŞ'ten kurtarılmasından dolayı Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'yi ve Irak halkını tebrik ettiğini bildirdi.

ABD ve koalisyon güçlerinin Irak güvenlik güçlerine destek vermeye devam edeceğine işaret eden Carter, DAEŞ tarafından yerlerinden edilen sivillerin tekrar evlerine dönmesi ve kentin yeniden inşa edilmesi gibi zorlu görevlerin yerine getirilmeyi beklediğini kaydetti.

Carter, Şii milisler tarafından öldürülen sivillere ilişkin, "Sivillere yapılan tacizlerle ilgili iddialar hakkında Irak hükümetinin başlattığı soruşturmaların tamamlanması da çok önemlidir." değerlendirmesinde bulundu.

Felluce'nin kurtarılmasının Irak'ı daha güvenli hale getireceğini belirten Carter, DAEŞ'i yok etmeye bir adım daha yaklaştıklarını bildirdi.

"Yeni hedef Musul"

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yüzbaşı Jeff Davis ise Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, Felluce'nin kurtarılmasının ardından ilk hedefin Musul kenti olacağını belirtti.

Davis, Felluce operasyonu boyunca koalisyon güçlerinin 100'den fazla hava saldırısıyla Irak ordusuna destek verdiğini ve yaklaşık son bir yıldır DAEŞ'in hiçbir yeni stratejik hedefi ele geçiremediğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT