1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Carter, Irak'ta İbadi ve Barzani ile görüştü
Carter, Irak'ta İbadi ve Barzani ile görüştü

Carter, Irak'ta İbadi ve Barzani ile görüştü

Resmi temaslarda bulunmak üzere Irak'a gelen ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ve IKBY Başkanı Mesut Barzani ile ayrı ayrı görüştü.

A+A-

Resmi temaslarda bulunmak üzere Irak'a gelen ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'in Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile bir araya geldiği bildirildi.

Başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, başkent Bağdat'ta gerçekleştirilen görüşmede Musul'u terör örgütü DEAŞ'tan kurtarma operasyonu, kurtarılmış bölgelerde istikrarın sağlanması ve Irak güçlerinin silahlandırılması konularının ele alındığı kaydedildi.

Görüşmede İbadi, operasyonun insani çerçeve gözetilerek yürütüldüğünü ve Irak güçlerinin sivillerin can güvenliğini koruma konusunda kararlı olduğunu belirtti. İbadi, askeri zaferin yakın olduğunu dile getirdi.

Carter ise Irak güçlerinin profesyonelliği ve cesaretini överek, ülkesinin ve uluslararası toplumun teröre karşı verdiği savaşta Irak'ın yanında olduğunu yineledi.

Barzani ile görüştü

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ve beraberindeki heyetle bir araya geldiği bildirildi.

Barzani'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Barzani'nin Erbil Uluslararası Havalimanı'nda karşıladığı Carter ile basına kapalı gerçekleşen ikili görüşmede, Musul'u terör örgütü DEAŞ'tan kurtarma operasyonunu, Suriye'de DEAŞ'e karşı verilen mücadele ve Peşmerge güçlerinin terörle mücadelede göstermiş olduğu mücadelenin ele alındığı ifade edildi.

Açıklamada, Ashton Carter'ın, Barzani ve Irak Başbakanı Haydar el İbadi arasındaki dayanışmadan mutluluk duyduğunu, bunun aynı zamanda Peşmerge güçleri ve Irak ordusu arasında ortak hareket edilmesine ve DEAŞ ile mücadelede büyük başarıların elde edilmesine vesile olduğunu ifade ettiği kaydedildi.

ABD Savunma Bakanı Carter'ın, teröristlerin bozguna uğratılması ve DEAŞ ile mücadelede öncü güç olmalarından dolayı Mesut Barzani ve Peşmerge güçlerine teşekkür ettiği aktarılan açıklamada, Carter'ın, ülkesinin Peşmerge'ye lojistik ve mali desteğin sağlanması konusunda yapılan anlaşmaya bağlı kalacağını teyit ettiği belirtildi.

IKBY Başkanı Barzani ise terör örgütü DEAŞ ile mücadele konusunda verilen desteklerden dolayı ABD yönetimi ve halkına teşekkür ettiği, terörle mücadele konusunda Peşmerge'nin üzerine düşen görevi başarıyla yerine getirdiğini ifade etti.

Görüşme sonunda DEAŞ ile mücadele üstün başarı gösterdiklerinden dolayı 4 Peşmerge'ye Carter tarafından başarı madalyası takıldığı da paylaşıldı.

HABERE YORUM KAT