1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Çatışma yaşanan bölgelerde bir seneye kadar herkesin evini yapacağız"
"Çatışma yaşanan bölgelerde bir seneye kadar herkesin evini yapacağız"

"Çatışma yaşanan bölgelerde bir seneye kadar herkesin evini yapacağız"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, "Çatışma yaşanan bütün bölgelerde en geç bir seneye kadar evi yıkılmış herkesin evini yapabilecek durumdayız" dedi.

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bölgede terör örgütü PKK mensuplarının saldırılarına ilişkin, "Çatışma yaşanan bütün bölgelerde en geç bir seneye kadar evi yıkılmış herkesin evini yapabilecek durumdayız." dedi.

Bakan Özhaseki, Nusaybin'de sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kanaat önderleri ve muhtarlar ile düzenlenen toplantının ardından yaptığı konuşmada, ilçede temizlik çalışmalarının hassasiyetle yürütülmesi nedeniyle evlerin yapımında gecikme yaşandığını söyledi.

Birçok yerleşim yerinde hasarları giderebilmek, insanların yaralarını tamir edebilmek ve yaralarını hafifletmek için çalışmaya başladıklarını belirten Özhaseki, "Çatışma yaşanan bütün bölgelerde en geç bir seneye kadar evi yıkılmış herkesin evini yapabilecek durumdayız. Birkaç ay sonra bazı ilçelerde evler teslim edilecek. Sur'da evi yıkılan vatandaşın evini 3 ay, İdil'de 5 ay sonra teslim edecek duruma getirdik." ifadelerini kullandı.

"Bir sene sürmeden bütün bu faaliyetleri bitiririz"

Nusaybin'deki evlerin yapımına kısa sürede başlanılacağını vurgulayan Özhaseki, şöyle konuştu:

"Evleri yıkılan vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Bir taraftan da eski Nusaybin'in altyapısının tamamını değiştireceğiz. Sularını, arıtma tesislerini ve kanallarını yeniden yapacağız.Yeşil alanları ve yeni planladığımız yerlerde okul alanları, spor tesisleri, gençlik merkezleri ve taziye evleri gibi inşaa edeceğiz. Bir sene sürmeden bütün bu faaliyetleri bitiririz. Sonrasında karşılıklı olarak vatandaşlarımızla helalleşiriz."

Özhaseki, daha sonra beraberindekilerle 8 Mart Mahallesi'nde yapılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çocuk parkı ile Nusaybin Kentsel Dönüşüm İrtibat Ofisi'nin açılışını yaptı.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yaptığı ise Nusaybin'deki vatandaşlara katkı sunmaya çalıştıklarını belirterek, "Sayın bakanımızın öncülüğünde koşa koşa geldik. Ekibimiz kısa sürede başladı. İnşallah 40-45 günde 4 parkı bitirip hizmete sunacağız." dedi.

"Beni vurdurmak için adam kiraladılar"

1994'te belediye başkanı olduğunu, o dönem partilerinin dışlanması nedeniyle işlerinin engellenmeye çalışıldığını dile getiren Özhaseki, şöyle konuştu:

"28 Şubat sürecini yaşadık. Çektiğimi bir ben biliyorum, bir de Allah biliyor. Beni vurdurmak için adam kiraladılar. Resmi zevat bunlar. Ya bir belediye başkanını niye vurmaya çalışırsınız kardeşim, nasıl adamsınız, niye yapıyorsunuz? Sanmayın ki sadece Diyarbakır hapishanelerinde işkenceler oldu, sadece Kürt halkı üzerinde işkence oldu. Onun dışında kendileri gibi düşünmeyen, kendileri gibi hayata bakmayan herkese baskı uyguladılar. Tek tipleştirme politikası vardı."

Özhaseki, 2002'de AK Parti'nin iktidar olmasının ardından işkencenin ve asimilasyon politikalarının, vesayet ile inançlara baskının sona erdiğini belirterek, bu süreçte ülke kalkınması için büyük çalışmaların yapıldığını kaydetti.

"Buradaki havalimanlarına imreniyorum. Kendi şehrimde yok. Güneydoğu'da yapılan otoyollara ve hastanelere imreniyorum. Allah daha fazlasını versin ve daha fazlasını yapalım." ifadelerini kullanan Özhaseki, bu hizmetlerin devam edeceğini vurguladı.

HABERE YORUM KAT