1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Çavuşoğlu, Beyrut'ta Türk vatandaşları ve Türkmenler ile bir araya geldi
Çavuşoğlu, Beyrut'ta Türk vatandaşları ve Türkmenler ile bir araya geldi

Çavuşoğlu, Beyrut'ta Türk vatandaşları ve Türkmenler ile bir araya geldi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Türk vatandaşları ve Türkmenler ile bir araya geldi.

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇavuşoğluLübnan'ın başkenti Beyrut’taki Yunus Emre Enstitüsünde, Lübnan’da yaşayan Türk vatandaşları ve Türkmenlerle bir araya geldi.

Çavuşoğlu konuşmasında, resmi ziyaret için Beyrut'a geldiğini ve çeşitli temaslarda bulunduğunu belirterek, ziyaretin amacının Lübnan’da devam eden siyasi sürece Türkiye'nin desteğini bir kez daha vurgulamak olduğunu söyledi.

"Bizim dış politikamızın en önemi unsurlarından bir tanesi yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız ve kardeşlerimizi yalnız bırakmamak, onlara Türkiye’nin yanlarında olduğunu hissettirmek" diyen Çavuşoğlu, "Biz de sizlerin sayesinde kendimizi yalnız hissetmiyoruz. 15 Temmuz darbe gecesinde yalnız olmadığımızı gördük. Sizler bunu hissettirdiniz. O gece sizler de burada uyumadınız ve sonrasında büyükelçimizi ziyaret ettiniz. Türk bayraklarıyla her yerde dolaştınız ve Türkiye’nin yanında olduğunuzu bir kez daha gösterdiniz, sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır.” ifadesini kullandı.

Lübnan ile Türkiye'nin güçlü bağlarının bulunduğunu, Türk toplumu ve Türkmenlerin iki ülke arasında bir köprü oluşturduğunu dile getiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"İşte bu Yunus Emre Enstitüsünün açılmasının sebeplerinden bir tanesi de budur. Ama aynı zamanda Yunus Emre Enstitüsü sizin de evinizdir. TİKA ile birlikte de hem atalarımızın miraslarına yani ortak kültürümüze sahip çıkacağız. Hem de Lübnan halkına ve sizlere projelerle destek olacağız. Hayat standartlarınızı yükseltmek için daha da çalışacağız. Bu sefer sizler koşarak geldiniz, bizi görmeye geldiniz, bundan onur duyduk. Ama bir sonraki seferde ben size geleceğim, sizin köylerinize geleceğim, sizleri yaşadığınız yerlerde ziyaret edeceğim."

Lübnan'ın istikrarını Türkiye'nin istikrarı gibi gördüklerini belirten Çavuşoğlu, "Lübnan ne kadar istikrarlı ve güvenli olursa burada yaşayan siz kardeşlerimiz de kendinizi o kadar güvende hissedersiniz. O sebeple cumhurbaşkanının seçilmesi ve yeni hükümetin kurulması sürecini destekliyoruz. Memnuniyetle karşılıyoruz." diye konuştu.

Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Dün Beyrut'a gelmeden önce Başbakan Binali Yıldırım ile telefonda görüştüm. Bugün de yolda büyükelçimizle beraber Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüştüm. Her ikisi de sizlerle görüşeceğimi biliyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da sizlere çok selamları var. Başbakanımız Binali Yıldırım'ın da sizlere çok çok selamları var. Antalya, Alanya ve Türkiye’deki kardeşlerimizin de sizlere çok çok selamları var. Bu ülkede doğan kardeşlerimiz var. Yine komşu ülkelerden sonradan gelip yerleşen kardeşlerimiz var. Başta Mardin olmak üzere Türkiye'mizin değişik bölgelerinden gelip yerleşen kardeşlerimiz var. Biz hepinizi çok seviyoruz. Hiçbirinizi bir diğerinden ayrı tutmuyoruz. Burada da birlik beraberliğinize çok önem veriyoruz ki bunu gördük çok mutlu olduk. Rabbim birlik beraberliğimizi bozmasın."

Konuşmasının ardından kendisini ziyarete gelen Türkler, Lübnan'daki Türkmenler ve programa katılan Lübnanlılarla tanışan Çavuşoğlu, enstitüden ayrılmadan önce sınıflardan birindeki Türkçe dersine katıldı.

Hariri ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, çalışma ziyareti kapsamında geldiği Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Saad Hariri ile görüştüğü bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Hariri'nin Beyrut'un merkezindeki konutunda basına kapalı gerçekleşen görüşmede Çavuşoğlu, Türkiye'nin, Hariri'nin yeni hükümeti kurmasına verdiği desteği vurguladı. 

Görüşmeye, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Çağatay Erciyes'in de katıldığı bildirildi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, çalışma ziyareti kapsamında dün geldiği Lübnan'da temaslarına bu sabah başlamış ve sırasıyla Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Başbakan Temmam Selam, Meclis Başkanı Nebih Berri ve mevkidaşı Cibran Basil ile bir araya gelmişti.

Çavuşoğlu daha sonra, Beyrut'taki Yunus Emre Enstitüsü'nde Lübnan'da yaşayan Türk vatandaşları, Türkmenler ve enstitüde Türkçe öğrenen Lübnanlılar ile bir araya gelmişti.

HABERE YORUM KAT