1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Cebelitarık'ta yüzde 95 AB'de kalmaktan yana oy kullandı
Cebelitarık'ta yüzde 95 AB'de kalmaktan yana oy kullandı

Cebelitarık'ta yüzde 95 AB'de kalmaktan yana oy kullandı

Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden çıkıp çıkmamasını belirleyecek referandumda, oyların sayıldığı ilk bölge olan Cebelitarık'ta yüzde 95,9 AB'de kalmaktan yana oy kullanıldı.

A+A-

Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden (AB) çıkıp çıkmamasını belirleyecek referandumda, oyların sayıldığı ilk bölge olan Cebelitarık'ta yüzde 95,9 AB'de kalmaktan yana oy kullanıldı.

Sandıkların yerel saatle 22.00'de (TSİ 00.00) kapanmasının ardından oyların sayımına geçildi. Birleşik Krallık'ın deniz aşırı toprağı Cebelitarık'ta toplam 24 bin 117 seçmenden 20 bin 145'i sandık başına gitti. Cebelitarık'ta katılım oranının yüzde 83,5 olarak gerçekleştiği referandumda, 19 bin 322 seçmen AB'de kalma yönünde oy kullanırken, 823 seçmen ise birlikten ayrılma yönünde oy verdi.

Üç yüz yıl boyunca İngiltere'nin egemenliğinde olan Cebelitarık'ta 30 bin kişi yaşıyor ve ekonomisi, off-shore bankacılığı, internet üzerinden bahis ve turizme dayanıyor. İspanya'nın güneyinde bulunan 6,7 kilometrekarelik kara parçasının kime ait olduğu İspanya ile İngiltere arasında kimi zaman tartışmaya ve gerginliğe neden oluyor.

Birleşik Krallık genelinde belirlenen 382 bölgede başlayan sayım işleminin ardından, referandumun resmi sonucu Manchester şehrindeki belediye binasında oy sayımlarından sorumlu yetkili tarafından kamuoyuna duyurulacak.

HABERE YORUM KAT