1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Çelik: Türkiye büyük bir Avrupa gücüdür
Çelik: Türkiye büyük bir Avrupa gücüdür

Çelik: Türkiye büyük bir Avrupa gücüdür

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çelik, AB üyesi olmasa da Türkiye'nin büyük bir Avrupa gücü, büyük bir Avrupa demokrasisi olduğunu söyledi.

A+A-

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AB üyesi olmasa da Türkiye'nin büyük bir Avrupa gücü, büyük bir Avrupa demokrasisi olduğunu söyledi.

İtalya’ya AB Bakanı ve Başmüzakereci sıfatıyla ilk ziyaretini gerçekleştiren Çelik, temaslarının ilk gününde, İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni ile bakanlık binası Farnesina’da yaklaşık 1,5 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.

"Türkiye büyük bir Avrupa gücüdür"

Türkiye’nin, Suriye ve Irak gibi istikrarsız bölgelerle yaklaşık bin 295 kilometrelik bir sınırı olduğuna ve burada tek başına mücadele verdiğine vurgu yapan Çelik, “Kuşkusuz Türkiye’nin bu sınırının ötesinde güvenliğine yardımcı olabilecek bir ulusal devlet gücü ordu veya polis gücü yok. Türkiye çok büyük risklerle karşı karşıya. Biz bunu tabi ulusal egemenliğimiz için bu mücadeleyi veriyoruz. Ama şu iyi bilinmeli ki bu mücadele Avrupa’nın da güvenliğini sağlamaktadır. Türkiye Avrupa dışında bir ülke değildir. Türkiye, AB üyesi olmasa da büyük bir Avrupa gücüdür, büyük Avrupa demokrasisidir.” ifadelerini kullandı.

"Mayıs ayı içerisinde hiç ölüm olmamıştır"

Bakan Çelik, tarihin en büyük krizlerinden biri olan göç krizini Türkiye ile ABarasında varılan sığınmacı krizine yönelik anlaşmayla beraberce yönettiğini anımsatarak, “Ortak bir mekanizma kurarak, ortak akıl ve ortak eylem planı üreterek çok büyük bir başarıya imza attık. Birebir anlaşmasıyla ekim ayında 7 bin kişi geçiş yaparken, bugün bu sayı 20’ye, 30’a düşmüştür. En güzel haber de mayıs ayı içerisinde hiç ölüm olmamıştır.” şeklinde konuştu.

Türkiye ile AB arasında sığınmacı krizine yönelik varılan “birebir anlaşmasını” güçlendirecek mekanizmaların oluşturulması gerektiğinin altını çizen Çelik, bu konudaki sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Bugün bu göç krizi, birebir anlaşmasıyla kontrol altına alındı diye burada durursak, yarın çok daha büyük krizlerle karşı karşıya kaldığımızda, onları yönetmekte yetersiz oluruz. Bu hem siyasi açıdan çok büyük risk oluşturur, hem insani açıdan çok büyük risk oluşturur.”

"Türkiye'nin AB üyesi olmasını istiyoruz"

Ev sahibi Bakan Gentiloni de İtalya ve Türkiye arasındaki ilişkinin tarihinin çok eski olduğunu ifade ederek, “İtalya'nın, son yıllarda farklı hükümetler işbaşı yapsa da Türkiye’nin AB üyeliğine yönelik tutumu açıktır. Akdeniz’in iki büyük ülkesi olarak ortak çıkarlarımız var. Türkiye’nin AB üyesi olmasına inanıyoruz.” dedi. 

"AB, Türkiye tam üyeliği üzerinde çalışması gerekiyor"

Türkiye ile AB arasında varılan sığınmacı krizine yönelik anlaşmanın üzerinden 3 ay geçtiğini ve artık bir yorum yapabileceklerini dile getiren Paolo Gentiloni, “Birincisi anlaşma işlevsel oldu ve göç akımlarını, Balkan rotasını kontrol altına tutabildi. İkincisi ise bu anlaşmanın tam olarak hayata geçirilebilmesi için tam ritimle çalışılması gerektiği gerçeğidir. Bunun için de yine AB, Türkiye tam üyeliği üzerinde çalışması gerekiyor, vize serbestliği getirilmesi gerekiyor, açılmamış olan fasılların açılması gerekiyor.” diye konuştu. 

"Vize serbestisinin yanındayız"

İtalyan Bakan Gentiloni, “Vize serbestisi konusunda Türk vatandaşları için ne kadar zaman öngörülüyor? Zorluk var mı? Varsa zorluklar neler?” sorusuna vize serbestisi tartışmalarının devam ettiğini, AB’nin 72 kriterle ilgili parametresinin bulunduğunu ve bunun tartışmasının Brüksel’de yapıldığını söyledi. 

İtalya’nın pozisyonunun AB ile Türkiye arasında ilişkilerin pozitif bir şekilde gelişmesi yönünde olduğunu ifade eden Gentiloni, ”Bu Avrupa’ya da bize de yararlı olacak. O yüzden biz vizelerin kaldırılmasının ve vize serbestisinin yanındayız. Bunun bu yolda, arzu edilen istikamette bir adım olduğunu düşünüyoruz.” dedi. 

HABERE YORUM KAT