1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Cem Özdemir, Meclis kararı ile hemşehrilikten çıkartıldı
Cem Özdemir, Meclis kararı ile hemşehrilikten çıkartıldı

Cem Özdemir, Meclis kararı ile hemşehrilikten çıkartıldı

Almanya Federal Meclisi'nin, 1915 olaylarını 'Soykırım' olarak nitelendiren tasarıyı hazırlayarak 'Evet' oyu kullanan Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, Tokat hemşehriliğinden çıkartıldı

A+A-

Tokat’ın Pazar ilçe Belediyesi Meclisi Almanya Federal Meclisi'nin, 1915 olaylarını 'Soykırım' olarak nitelendiren tasarıyı hazırlayarak 'Evet' oyu kullanan Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir'i, Tokat hemşehriliğinden belediye meclisi kararı alarak ihraç etti.

Almanya Parlamentosu’nda kabul edilen sözde Ermeni soykırımı tasarısına imza atan 11 Türk kökenli Alman milletvekilinden Cem Özdemir'in Tokat’ın Pazar ilçesine bağlı köyü Kaledere'si hemşehriliğinden çıkarılması için Pazar Belediye Meclisi olağan üstü toplantı yaptı. Pazar Belediye Başkanı Şeraffettin Pervanlar başkanlığında düzenlenen belediye meclis toplantısından 6 AK Parti’li 3 MHP’li olmak üzere 9 meclis üyesi Cem Özdemir’in hemşehrilikten ihraç edilmesi için ‘evet’ oyu kullandı. Başkan Pervanlar, başta Alman Parlamentosu’nda karar evet diyen tüm Alman Parlamenterleri başta olmak üzere ismi Türk olan Cem Özdemir diye birisinin böyle bir tasarıya imza atarak evet demesini hararetle protesto ederek kınadıklarını ifade ederek, “Nüfusu Pazar ilçesinde olan bu vatandaşı tüm partili arkadaşlarımızın oy birliği ile Tokat hemşehriliğinden çıkartmak istiyoruz. Cem Özdemir’i hemşehrilikten çıkartılarak tasarıya tek hayır oyu veren Hristiyan Demokrat Birlik Partisi Milletvekili Bettina Kudla'yı ise fahri hemşehri olarak mecliste kabul ediyoruz” dedi.  Yapılan oylamanın ardından belediye meclis üyeleri Cem Özdemir'i hemşehrilikten ihraç eden karara imza attı. AK Parti’li Belediye Meclis Üyesi Ali Rıza Şen, MHP'li Meclis Üyesi Hasan Tatar da tepkilerini dile getirerek tasarıyı kınadıklarını söyledi.

meclis-karari-ile-hemsehrilikten-cikartildi.jpg

HABERE YORUM KAT