1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Cerablus’a 3 bin konut geliyor
Cerablus’a 3 bin konut geliyor

Cerablus’a 3 bin konut geliyor

Türkiye'nin Cerablus ve Çobanbey'e toplu konut projesi hazırlığı içerisinde olduğu öğrenildi. Özgür Suriye Ordusu kontrolünde güvenliğin sağlandığı bölgelere TOKİ ilk etapta 3 bin konut yapacak.

A+A-

Suriye'nin kuzeyinde PKK ve DAEŞ teröründen arındırılan bölgelere sivillerin dönüşleri devam ederken, Türkiye'nin Cerablus ve Çobanbey'e toplu konut projesi hazırlığı içerisinde olduğu öğrenildi. Özgür Suriye Ordusu kontrolünde güvenliğin sağlandığı bölgelere TOKİ ilk etapta 3 bin konut yapacak. Suriye Geçici Hükümeti ve yerel meclislerle işbirliğine gidecek olan TOKİ, konut projesinin ilk etabı için Cerablus ve Çobanbey'i seçti. Suriyeli işçilerin çalışacağı konut inşaatı aynı zamanda istihdam işlevi de görecek.

30 BİN KİŞİ DÖNDÜ

Bu arada Fırat Kalkanı Operasyonu ile özgürleşen köy ve kasaba sayısı 80'i geçti. Bölge sakinlerinden Suriye içi ya da dışına göç etmek zorunda kalan en az 30 bin kişinin yeniden evlerine döndüğü bildiriliyor. Öte yandan TSK destekli ÖSO güçleri son 2 günde 14 köyü DAEŞ'ten aldı. ÖSO son saldırı dalgasıyla DAEŞ için kritik öneme sahip Savran ve Dabık önlerine kadar ilerledi.
Türkiye

HABERE YORUM KAT