1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çetin: Dünya Erdoğan ve Putin'e saygı duyuyor
Çetin: Dünya Erdoğan ve Putin'e saygı duyuyor

Çetin: Dünya Erdoğan ve Putin'e saygı duyuyor

Rusya Ulusal Güvenlik Akademisi Başkan Yardımcısı Talat Enveroviç Çetin, Rusya ve Türkiye'nin teröre karşı mücadeleyi sonuna kadar devam ettireceğini söyledi.

A+A-

Rusya Ulusal Güvenlik Akademisi Başkan Yardımcısı Talat Enveroviç Çetin, Rusya ve Türkiye'nin Ortadoğu bölgesinde uluslararası teröre karşı mücadeleyi sonuna kadar devam ettireceğini söyledi.Sputnik’e konuşan Çetin şu ifadeleri kullandı: “Rusya, Ortadoğu bölgesinde askeri varlığını artırmaya devam edecek. Rusya, 15 Kasım'da Humus ve İdlib'e Amiral Kuznetsov uçak gemisi ve Amiral Grigoroviç fırkateyninden füzeler ile ayrıca Bastion tipi kıyı füze sistemlerinden Oniks füzeleri fırlattı.

‘TERÖRİSTLERLE MÜCADELE ETMEK LAZIM’

Türkiye ise desteklediği ÖSO ile birlikte ilerliyor ve Suriye’de terörle mücadelede durum olumlu yönde değişiyor. Çok sayıda terörist imha edildi. Aralarında terörist elebaşları da var. İşte bu, Rusya’nın ve Türkiye'nin terörle mücadelesindeki son derece kararlılığını ortaya koyuyor. Bölgede pragmatik davranmaktan ziyade ciddi anlamda teröristlerle mücadele etmek lazım. Herkes dürüst şekilde bölgede terörle mücadele ederse bu durumda Rusya ve Türkiye'nin  doğal olarak müttefiki olur. En mantıklı olan da budur.”

'DÜNYA PUTİN’E VE ERDOĞAN'A SAYGI DUYUYOR'

Çetin sözlerine şöyle devam etti: “Rusya ve Türkiye büyük devletler. Rusya her yerde olduğu gibi Ortadoğu bölgesinde de bağımsız politikasını devam ettiriyor. Türkiye ise ABD ve Batı'nın kendisine 50 yıldır uyguladığı çifte standartı fark etti ve artık pozisyonunu ona göre düzenliyor. Dünya bu yüzden Rusya ve Türkiye devlet başkanları Vladimir Putin’e ve Tayyip Erdoğan’a saygı duyuyor. Batı’nın Rusya’yı ‘düşman ülke ağı’ oluşturma politikası iflas etti. Moldova, Bulgaristan seçimlerini hatırlatmak yeterli. Ukrayna, Rusya’ya karşı kafa tutma politikasında yenildi. Türkiye ve Rusya ilişkilerini bozma çabaları sonuçsuz kaldı. Rusya ve Türkiye bu gerçeği anladı ve barıştı. Bundan böyle dünya düzeni yeni bir aşamaya girecek.”
 

HABERE YORUM KAT