1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Çevresine kulak asmadı eşi ile açtıkları atölyede 'saya' dikiyor
Çevresine kulak asmadı eşi ile açtıkları atölyede 'saya' dikiyor

Çevresine kulak asmadı eşi ile açtıkları atölyede 'saya' dikiyor

Malatya'da 20 yıl saya ve tamir atölyelerinde işçilik yapan Sami ve mevsimlik işçi eşi Zeliha Çiçek, ele ele vererek açtıkları atölyede hedeflerine ulaşmaya çalışıyor.

A+A-

Malatya'da, 3 çocuk annesi Zeliha Çiçek, başlarda çevresinden tepkiler gelmesine rağmen eşi ile kurdukları atölyede saya dikerek ailesinin geçimine katkıda bulunuyor.

Yaklaşık 25 yıldır ayakkabı imalatında saya diken Sami Çiçek, 20 yıl farklı atölyelerde işçilik yaptı. Eşi Zeliha Çiçek ise ev ekonomisine katkı mevsimlik işçi olarak yıllarca kayısı topladı. Hep kendi iş yerlerini açmayı hayal eden çift, 5 yıl önce el ele vererek kurdukları atölyede saya dikiyor.

Kentte ayakkabı imalatçılarının yer aldığı handaki atölyede birlikte çalışan tek çift olan 3 çocuk sahibi Sami ve Zeliha Çiçek, ayakkabı üreticilerinin "Zaman Tüneli" diye nitelendirdiği handaki 20 metrekarelik atölyelerinde geleceğe umutla bakıyor.

Sami Çiçek, yıllar sonra işlerini kurduklarını ve eşiyle çalıştığı için mutlu olduğunu söyledi.

Daha önce 20 yıl boyunca atölyelerde işçilik yaptığını dile getiren Çiçek, "Saya ve tamir atölyesi olarak ilde eşiyle çalışan ilk kişiyim. Eşimle iş yeri açmadan önce işçilik yapıyordum. Eşim de kayısıda çalışıyordu. Bir türlü rahat bir şekilde geçimimizi sağlayamıyorduk. Bir iş yeri açmayı düşündüm, eşime teklif ettim, eşim kabul etti ve birlikte burayı açmaya karar verdik, açtık. 5 yıldır burada birlikte çalışıyoruz." diye konuştu.

Zeliha Çiçek de evini geçindirebilmek için atölyeyi açana kadar mevsimlik işçi olarak kayısı topladığını anlattı.

Eşinin de sürekli iş değiştirerek 20 yıl boyunca saya atölyelerinde işçi olarak çalıştığını aktaran Çiçek, şunları kaydetti:

"Eşim başkasının yanında çalışıyordu. Bazen anlaşıyor, bazen anlaşamıyordu. Bazen iş oluyor, bazen de olmuyordu. İş yeri açmaya karar verdik. 'Hep böyle geçici işlerde çalışmak olmaz, sürekli çalışabileceğimiz bir iş olsun' dedik. Birlikte karar verdik, burayı açtık. 5 yıldır beraber çalışıyoruz. İlk başta çevremizdekiler burada çalışmama karşı çıktılar, uygun bulmadılar. Biz kimseye kulak asmadık, kendi yolumuza baktık. Ekonomik durumumuzu düzeltmeye çaba gösterdik. Şimdi bizi, bizden daha çok düşünür hale geldiler. Bize iş veriyorlar, yardımcı oluyorlar."

HABERE YORUM KAT