1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Cezaevinden "diplomalarıyla" çıkıyorlar
Cezaevinden "diplomalarıyla" çıkıyorlar

Cezaevinden "diplomalarıyla" çıkıyorlar

Okuma yazma bilmeyen hükümlü ile tutuklular, cezaevlerinde eğitim faaliyetleri kapsamında açılan kursların ardından, açık ilköğretim okuluna kayıt yaptırma imkanı buluyor.

A+A-

Kimisi okuma yazma bilmeyen, kimisi eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalan tutuklu ile hükümlülerden bazıları, açılan kurslar ve açıköğretim sayesinde cezaevinden diplomalarıyla çıkıyor.

Cezaevlerindeki hükümlü ile tutuklular, eğitim öğretim faaliyetleri kapsamında açılan okuma yazma kurslarının ardından, açık ilköğretim okuluna kayıt yaptırma imkanı bulabiliyor.

Eğitimlerini yarım bırakmak zorunda kalanlar açıköğretim sisteminden yararlanabilirken, burada üniversite sınavlarına giren hükümlü ve tutuklular da bulunuyor.

Tutuklu ve hükümlülerden bazıları, cezaevlerinden, diplomalarını almış şekilde tahliye ediliyor.

İskenderun'daki cezaevinde bu yıl açık ilköğretim okuluna kayıt yaptıran ve sınava katılan 20 tutuklu ile hükümlüden 10'u mezun oldu. Cezaevindeki 75 tutuklu ve hükümlü ise lise bitirme sınavına girdi.

Cezaevinden farklı bir birey olarak çıkmak isteyen tutuklu ve hükümlülerden bazıları da üniversite eğitimi almak için çaba gösteriyor. Cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerden 26'sı bu yıl üniversite sınavına girdi.

Cezaevinde kütüphane hizmeti

Tutuklu ve hükümlülere, cezaevinde kütüphane hizmeti de veriliyor. Türk ve dünya klasiklerinden bilim kurguya kadar 4 bin 630 kitap ile derginin yer aldığı kütüphane, tutuklu ile hükümlülerin eğitimine katkı sağlıyor.

İskenderun M Tipi Açık ve Kapalı Ceza İnfaz Kurumu 2. Müdürü Mehmet Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mahkumların topluma iyi bireyler olarak kazandırılması için çaba gösterdiklerini söyledi.

HABERE YORUM KAT