1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. CHP ile DBP'li belediyeler kardeş kardeş iftar yaptı
CHP ile DBP'li belediyeler kardeş kardeş iftar yaptı

CHP ile DBP'li belediyeler kardeş kardeş iftar yaptı

CHP ve HDP'ye yakınlığı ile bilinen DBP'li (Demokratik Bölgeler Partisi) kardeş belediyeler iftarda buluştu.

A+A-

Kardeş belediye olduklarını açıklayan İzmir'in CHP'li Konak İlçe Belediyesi ile Mardin'in DBP'li Artuklu İlçe Belediyesi başkanları Mardin'de düzenledikleri iftar programında buluştu.

Mardin'de bir otelde vatandaşlara verilen iftarda konuşan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Artuklu Belediye meclisinin "kardeş belediye" olma kararını Konak Belediye meclisinde görüşerek karara bağladıklarını söyledi.

Karar doğrultusunda Artuklu ile Konak belediyelerinin "kardeş belediye" olduğunu ifade eden Pekdaş, "Bu topraklarda halklar binlerce yıl kardeş olarak yaşadı. Bu topraklara savaş değil, kardeşlik, barış, dayanışma ve özgürlük yakışır." dedi.

"Kardeşliğin çoğalması, barışın var olması ve dayanışmayı göstermek için geldik. Türkiye'nin her yerinde bu kardeşlik sofralarını kurarak çoğalalım, zenginleşelim istiyoruz." ifadelerini kullanan Pekdaş, ramazan ve iftarın barışı ifade ettiğini dile getirdi.

Artuklu Belediye Başkanı Emin Irmak da acı ve sevinçlerini paylaşan ve dayanışma için kente gelen misafirlerine teşekkür ettiklerini kaydetti.

İftarın ardından Pekdaş ve Irmak birbirlerine plaket verdi.

İftar programına HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, CHP Konak İlçe Başkanı Mehmet Şakir Başak ve Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyüz ile belediye çalışanları da katıldı.
 

KISACA DEMOKRATİK BÖLGELER PARTİSİ (DBP)

Barış ve Demokrasi Partisi'nin 11 Temmuz 2014 tarihinde gerçekleşen 3. Olağan Kongresinde alınan kararla adı değiştirilerek kurulan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP)'nin eş genel başkanlığına Emine Ayna ve Kamuran Yüksek seçilmişti. Emine Ayna 31 Ocak 2016 tarihinde partisinin eş başkanlığından istifa ederek siyaseti bıraktığını açıklamıştı. 2014 Türkiye Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde Selahattin Demirtaş'ı destekleyen DBP, Halkların Demokratik Partisi (HDP)'ne yakınlığı ile bilinir.

DBP'li Cizre belediye başkanı Leyla İmret "Cizre'de Türkiye'ye karşı iç savaş yürütüyoruz" demiş, ayrıca DBP'li yetkililer HDP ile birlikte Hakkari ve Şırnak illerinde devleti tanımadıklarını söyleyip özerklik ilan etmişti.

HABERE YORUM KAT