1. YAZARLAR

  2. Ahmet Atıf Doğan

  3. CHP Niye Anlamıyor, Bizim Liderimiz Diktatör Olmaz
Ahmet Atıf Doğan

Ahmet Atıf Doğan

Analist
Yazarın Tüm Yazıları >

CHP Niye Anlamıyor, Bizim Liderimiz Diktatör Olmaz

A+A-

Dün MHP Lideri Devlet Bahçeli’yi bir daha dinledim. Elbette bu milletin bir ferdi olarak kendisine teşekkür ediyorum.

Tabi CHP’lilerin ağızları hep aynı, tornadan çıkmış gibi fikirler…

Cumhuriyetimizin kazanımız aydınlanmacı medya erbabının nerede ise tamamı (paradokssal bir manyaklıkla ülkemizde demokrasi, fikir özgürlüğü yok, medya tarafsız değil teraneleri ile) niye başkanlık sistemine müsaade etmeyeceklerini (sanki millet onlardan izin istiyor),

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ağır hakaretlerini, terörist destekçisi gazeteci görünümlü militanların, HDP-PKK terör organizasyonunun siyasetçilerinin tutuklanmasından mütevellit hukuk sistemimize küfürlerini her gün dinliyoruz.

Pazartesi akşamı mesela, Haber Türk televizyonun, CNN Türk, Halk TV gibi kanlara yayılmışlar aynı anda konuşuyorlar. Birbirlerinin kopyası, tornadan çıkmış ifadelerle Cumhuriyet Gazetesine yapılanın hukuksuz olduğunu iddia ediyorlar, HDP’li siyasetçilerin siyasetçi olmaktan çoktan çıktığını görmezlikten gelip ülkemizi suçluyorlar, Cumhurbaşkanımıza hakaret ediyorlar ve ülkemizde diktatörlük olduğunu, insanların özgürce fikirlerini ifade edemediğini ifade edip duruyorlar. Ülkemizde medya özgürlüğü var, yoksa bu CHP’liler nasıl konuşacak, olan muhalefetin yok edilmesi değil, terörün yok edilmesidir ama işte cumhuriyet kazanımı Kemalistler bunu anlamazlar.

Hem kendilerinden başka herkesin yanlış düşündüğünü ifade edip duruyorlar, toplumu geriyorlar, milleti geriyorlar, ülkeyi kamplara bölmeye çalışıyorlar, hem de bunun AK Parti tarafından yapıldığını söylüyorlar. Manyakça bir metotla bunu savunup duruyorlar.

Oysaki AK Parti, CHP’nin saçmalıklarına uysaydı, ülkede kan gövdeyi götürürdü, iyi ki Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız Kılıçdaroğlu’nun, cumhuriyet kazanımı aydınlanmacıların açıklamalarını, delidir ne derse yeridir, modunda dinliyorlar.

Avrupa demokratik oldu, hukuk demokratikleşti, sonra Avrupa halkları da bu demokrasiye uyum sağladı. Halkın bir demokrasi talebi olmadı, olsaydı da zaten yanlış olurdu, CHP kafası, böyle diyor…

Toplumun gelişimi, çoğulculaşması, büyümesi, renklenmesi, yeni talepleri doğrultusunda kanunların, kuralların şekillenmesi gibi konuları bile anlamayacak statik kafalı cumhuriyetimizin kazanımı aydınlanmacılarımıza gülüp geçelim mi? Ne yapalım inanın bilemedim.

Neticede CHP’liler toplumun değişimini, dönüşümünü, gelişimini, renklenmesini, çeşitlenmesini, çoğulculaşmasını göremiyorlar.

Recep Tayyip Erdoğan’ın bu gelişimin, dönüşümün, yeni taleplerin bir sonucu olduğunu algılayamıyorlar. Recep Tayyip Erdoğan’ın diktatörlükle, sadece kendi iktidar mücadelesi için, hadi daha açık yazalım; krallığı için, toplumu popülizm oyunları ile bir yere yönlendirdiğini savunuyorlar. Bu büyük bir hezeyan ve toplumdan kopuştur, ifade edelim.

Yine çağı, toplumu, Türkiye’yi ıskalıyor sizin anlayacağınız CHP.

Oysa Recep Tayyip Erdoğan siyasetin etkili bir aktörü değilken bile bu millet başkanlık sistemini konuşuyordu.

Recep Tayyip Erdoğan bugün var, yarın yok. Ama mevcut sistem tıkanmış durumda. Mevcut sistemde devlette 2 başlılık oluyor, ülkemize zarar veriyor.

Bu tıkanmanın, en basit örneği, Ahmet Necdet Sezer ile Bülent Ecevit kavgasıdır.

Artı parlamenter sistemi Atatürk getirmedi, daha öncede yazdım, 1. Meşrutiyet bizim ilk parlamenter sistem denememizdir. Abdülhamit Han’dan sonra devletimizi kabine yönetmeye başlamıştır, monarşi bitmiştir.  Atatürk, monarşiyi kaldırmış, yerine Cumhurbaşkanlığı sistemini getirmiştir. Parlamento ve kabine zaten vardı.

Şimdi Türkiye başkanlık sistemine geçmek istiyor, bunu niye anlamıyorsunuz. Cumhuriyet yine duracak. 2 başlılık gidecek, milletin seçtiği bir başkan, parlamentonun yaptığı kanunlar çerçevesinde ülkemizi yönetecek. Başkan denetlenebilecek, bunun için birçok kanal olacak.

Şunu da ifade edelim; CHP geçmişte diktatörlükle bu millete bazı şeyleri mecbur etmiş olabilir. Hatta bunları kabul etmeyenleri asmış, yok etmiş de olabilir.

CHP’lilerin yıllanmış, keskinleşmiş inançları, fikri sabitleri bunu anlamayabilir ama bizim liderlerimiz onların diktatörlerine benzemez, bizim liderlerimiz, insanı yaşat ki devlet yaşasın, der, baskıcı olamaz.

Çağrı yapıyoruz, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, gel biraz olsun akıl ve mantıkla hareket et, toplumsal talep çığ gibi büyümektedir, yani senide, senin marjinalliğini de takmaz bu millet, başkanlığı getirir, işte o zaman sen literatürden silinmiş olursun.

Soru şudur; CHP Türkiye’de hala etkili bir siyasi kanat olabilecek mi? Ülkemizin sorunlarının çözümüne katkı yapıp MHP gibi tarihte güçlü bir şekilde yer alabilecek mi?

Yoksa önümüzdeki günler aynı zamanda CHP’nin bitiş günleri mi olacak?

İzleyeceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT