1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. CIA Türkiye'den özür diledi
CIA Türkiye'den özür diledi

CIA Türkiye'den özür diledi

Türkiye'yi DAEŞ'ten petrol almakla suçlayan ve daha sonra yalan olduğu ortaya çıkan görüntülerle ilgili CIA özür diledi.

A+A-

ABD istihbarat örgütü CIA'nın Türkiye'den özür dilediği ortaya çıktı. Özrün nedeni ise Türkiye'nin terör örgütü DEAŞ'ten petrol aldığı yalanına dair CIA'in kullandığı sözlerdi. ABD Dışişleri Bakanı John Keryy, 2014 yılında BM toplantısı sırasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na, "Biz de DEAŞ'ten petrol aldığınızın bilgileri var" dedi.

"Size bilgi verenleri biliyoruz"

Milliyet'te yer alan habere göre, Çavuşoğlu, "John, size bilgi verenleri biliyoruz. Mısır ile ilişkilerimiz nedeniyle bize tepkili bazı Arap ülkeleri. Bu çok ciddi bir itham. Bana bunun belgelerini verin" diye tepki gösterdi.

Çavuşoğlu Kerry'e iddiasını hatırlattı

Ancak ABD'den bir süre belge gelmedi. Çavuşoğlu, sonraki aylarda uluslararası toplantılarda görüştüğü Kerry'ye bu iddiasını hatırlattı.

Kerry, Çavuşoğlu'na bir dosya gönderdi. Dışişleri, dosyayı MİT'e iletti. Dosyanın içindeki iddia ve verilen koordinat araştırıldı. Koordinattaki yer, Kilis Belediyesi'nin asfalt şantiyesi çıktı.

Kerry de özür diledi

Kerry, Çavuşoğlu'ndan bunun üzerine özür diledi. Ancak ABD özrünü kurumsal hale getirdi. CIA, resmi bir özür yazısını Türkiye'ye gönderdi.

HABERE YORUM KAT