1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Cilvegözü Sınır Kapısında bayram yoğunluğu
Cilvegözü Sınır Kapısında bayram yoğunluğu

Cilvegözü Sınır Kapısında bayram yoğunluğu

A+A-

Hatay'a sığınan Suriyeliler, Ramazan Bayramını ülkelerinde geçirmek için Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan çıkış yapmaya başladı.

Çoğunluğu yaşlı ve çocuk olan Suriyeli aileler, bayramı savaş nedeniyle terk etmek zorunda kaldıkları ülkelerinde ve geride bıraktığı akrabalarıyla geçirmek için sabah erken saatlerde sınır kapısının önüne geldi.

Jandarma ve Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekiplerinin geniş güvenlik önlemleri aldığı sınır kapısında, sığınmacılar, görevlilere gösterdikleri "yabancı tanıtım kartı" ile Suriye'ye geçiş yapıyor.

Bayramlaşma dolayısıyla bugün çıkışlara açılan kapının bayramın birinci günü mesai saati bitimine kadar açık kalacağı, dönüşlerin ise 8 Temmuz Cuma günü yapılacağı öğrenildi.

Öte yandan, kapının açılmasının ardından 4 bin civarında Suriyelinin çıkış yaptığı bildirildi.

Ülkesine gitmek için ailesiyle Cilvegözü Sınır Kapısına gelen Züveir Salim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İdlib'te yaşayan anne ve babasını ziyaret edip bayramlaşacaklarını söyledi.

Ülkesinde kalan ailesini çok özlediğini belirten Salim, bayram sonrası geri döneceklerini dile getirdi. 

Abdurrahman Taha ise ülkesinde gün geçtikçe savaşın şiddetinin arttığını, akrabalarını ziyaret edip bayramı birlikte geçirmek için Suriye'ye gittiklerini aktardı.

HABERE YORUM KAT