1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Cinsel istismar düzenlemesini komisyona geri alıyoruz"
"Cinsel istismar düzenlemesini komisyona geri alıyoruz"

"Cinsel istismar düzenlemesini komisyona geri alıyoruz"

Başbakan Binali Yıldırım, tepki çeken cinsel istismar düzenlemesine yönelik yasa tasarısının komisyona geri çekildiğini söyledi.

A+A-

Cinsel istismar düzenlemesine ilişkin yasa tasarısı, tartışılmak üzere, komisyona geri çekildi.

Tartışmalara yol açan tasarıya ilişkin son dakika gelişmesini Başbakan Binali Yıldırımduyurdu.

Başbakan Binali Yıldırım, Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada konuyla ilgili şunları söyledi:

"Erken yaşta evlilik, erken yaşta çiftlerin kendi rızasıyla veya ailenin rızasıyla evlenmeleri rıza olsa bile kanunen yasak, suç. AK PArti iktidarından önce böyle bir suç yoktu. AK Parti gençleri ve aileyi korumak adına reşit yaştaki evlilikler rıza ile bile olsa bunu suç olarak tanımladı. Bu değişikliği bilemeyen gençler 17-18 yaşından önce evlilik yapıyor, çocuklar olunca bu çocukların nüfusa kaydedilmesi esnasında bunun suç olduğunu öğrenebiliyorlar. Böylece erkek cezaevine gidiyor, kadın çocuklarla ortada kalıyor.

Gençlerin yaptığı bu evliliğin bedelini çocular ödüyor. Bu toplumda billindiğinden daha derin kanayan bir yara. Seçim meydanlarında AK Parti, CHP ve MHP olarak bu sorunla karşı karşıya kaldık. Biz bir söz verdik. AK Parti'nin bir prensibi var, sorunları torunlara havale etmemek. Bu sorunu çözmek için bir kanun teklifi verdik meclise. Birdenbire kıyamet koptu. Tecavüzcüye af geliyormuş, böyle bir şey yok. Bizim amacımız mağduriyeti gidermek. Muhalefete uzlaşma çağrıları yaptık. Teklifiniz varsa getirin dedik. Bu çağrımız gerektiği gibi kabul görmediği gibi aynı zamanda bunu bir siyasi rant olarak kullanma yoluna gittiler.

Burada bir kafa karışıklığı oluşturmayı başardılar. Gerek toplumdaki mutabakatın sağlanması, gerek cumhurbaşkanımızın geniş mutabakat çağrısı, gerekse de muhalefet partilerine kendi önerilerini geliştirmeleri için zaman tanınması bakımından Meclis'teki bu tasarıyı komisyona alıyoruz. Komisyonda etraflıca ve bütün tarafların görüşleri dikkate alınarak değerlendirilip bu sorun mutlaka ve mutlaka çözüme ulaştırılacaktır. Bunu görmezden gelemeyiz. 3 bin 800 böyle vaka var. Bunların çocukları da var. Anne bananın hatasının bedelini çocuklar ödüyor. Bunu toplum kabul edemez.

Komisyonda onlardan bir teklif gelirse dikkate alınarak olgunlaştırılacak. Gelmese STK'lardan vatandaşlardan akademisyenlerden gelen önerileri dikkate alarak bu meseleyi halledeceğiz. Sorunların çözüm yeri siyasettir. Siyaset çözüm üretemiyorsa topluma bir yüktür. Bu yanlışı bir şekilde düzeltmenin yolunu bulacağız." 

HABERE YORUM KAT