1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Çipras'tan küstah ‘Lozan’ açıklaması
Çipras'tan küstah ‘Lozan’ açıklaması

Çipras'tan küstah ‘Lozan’ açıklaması

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Lozan Anlaşması hakkındaki sözlerinin iki ülke ilişkileri açısından ‘tehlikeli’ olduğunu ifade etti.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Lozan Anlaşması hakkındaki ifadelerine Yunanistan’dan küstahça bir tepki geldi.

O dönemlerde Türk topraklarını işgal eden Yunanistan Başbakanlığından yapılan açıklamaya göre; Aleksis Çipras, Erdoğan’ın iki ülke arasındaki sınırları belirleyen anlaşmayı sorgulamasının Türkiye-Yunanistan ilişkileri açısından ‘tehlikeli’olduğunu savundu.

Perşembe günü Beştepe'de Muhtarlarla Buluşma toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Tarihte bize ne yaptılar. 1920'de bize Sevr'i gösterdiler, 1923'te Lozan'a bizi razı ettilerBirileri de Lozan'ı 'zafer' diye yutturmaya çalıştı. Her şey ortada."

"İşte şu an Ege'yi görüyorsunuz değil mi? Bağırsan sesinin duyulacağı adaları bizLozan'da verdik. Zafer bu mu? Oralar bizimdiOralarda bizim camilerimiz, mabetlerimiz var ama şu anda hâlâ Ege'de kıta sahanlığı ne olacak, havada, denizde ne olacak bunları konuşuyoruz, hâlâ bunun mücadelesini veriyoruz. Niye? İşte o anlaşmada masaya oturanlar sebebiyle. O masaya oturanlar, o anlaşmanın hakkını vermediler. Veremedikleri için şimdi onun sıkıntısını biz yaşıyoruz. Şayet aynen bu darbede de başarılı olsaydı, Sevr'i dahi aratacak bir dayatmayla karşımıza çıkacaklardı."

HABERE YORUM KAT