1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. DAEŞ'ten yazılı emir: ABD uçaklarına dokunmayın!
DAEŞ'ten yazılı emir: ABD uçaklarına dokunmayın!

DAEŞ'ten yazılı emir: ABD uçaklarına dokunmayın!

DAEŞ’in Başika’daki komutanı Ebu Muaviye’nin teröristlere yazılı talimat dağıtıp, “ABD uçaklarına silah doğrultmayın’ emri verdiği ortaya çıktı.

A+A-

Rus haber ajansı Sputnik’in Arapça muhabirinin Başika’da ele geçirdiği DAEŞ terör örgütünün resmi belgelerinde şok ifadeler yer alıyor.

Musul operasyonu çerçevesinde geçen hafta Başika’ya yapılan baskılarda kasabadaki DAEŞ teröristleri püskürtülmüştü.

DAEŞ’ten temizlenen kasabadaki bazı karargahlarda terör örgütünün yazışmaları bulundu. Ebu Muaviye adlı DAEŞ komutanının imzasıyla teröristlere ABD uçaklarının vurulmaması yönünde talimat verildiği iddia ediliyor.

Rus haber ajansı muhabirinin Hristiyan bir Irak askerinden aldığı belgede, DAEŞ komutanı Muaviye, teröristlere yazılı emir göndermişti.

O metinde “Havadaki uçaklara hangi yükseklikte olursa olsun hiçbir silahla ateş açılmayacak, uçaklar evinin tepesinde uçsa bile” talimatı yer alıyor.

emir.jpg

Musul 11 Haziran 2014’ten bu yana DAEŞ işgali altında.
Bu süre içerisinde geçen yıl Kasım ayında Musul’la birlikte işgal altında tutulan ve daha sonra geri alınan Şengal’deki DAEŞ teröristlerinin de ABD ile işbirliği halinde olduğuna dair El Cezire televizyonunda haberler yayınlanmıştı.

El Cezire’nin 2015 Ağustos ayında Şengal’de çektiği görüntülerde Musul’dan Suriye Rakka’ya gitmekte olan DAEŞ konvoyunun ABD uçakları tarafından korunduğu iddia edilmişti.

Söz konusu haberde Peşmerge komutanlarının ifadeleri yer almış ve Peşmerge komutanları, “DAEŞ konvoyuna ateş açmamız ABD tarafından engelleniyor” açıklamaları yapmıştı.

Musul operasyonunda ABD savaş uçakları ile koalisyon güçlerinin de hava saldırıları oluyor. Ancak bu operasyonların bir çoğunda DAEŞ mevzileri yerine sivillere ait binaların vurulduğu ve çok sayıda Musullu sivilin hayatını kaybettiği ortaya çıkmıştı.

Taha Dağlı / Haber 7

HABERE YORUM KAT