1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Daima insanlığı savunmaya devam edeceğiz'
'Daima insanlığı savunmaya devam edeceğiz'

'Daima insanlığı savunmaya devam edeceğiz'

Başbakan Yıldırım, Mavi Marmara gemisindeki şehitleri bir kez daha rahmetle yad ettiğini belirterek, "Daima adalet ve hakkaniyet temelinde insanlığı savunmaya devam edeceğiz." dedi.

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye-İsrail arasındaki mutabakat hakkında, Yeni dönemin iki ülke için hayırlı olmasını diliyorum. 31 Mayıs 2010'da abluka altındaki Gazze'ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisindeki şehitlerimizi bir kez daha rahmetle yad ediyorum. Bu vesileyle Türkiye'nin pozisyonunu bir kez daha net olarak ortaya koymak isterim. Daima adalet ve hakkaniyet temelinde insanlığı savunmaya devam edeceğiz. Herkesin iyiliğini istiyoruz. Gazze'de ilaç bulamayan insanın hukukunu da Myanmar'da yoksulluğun pençesinde bırakılan insanı da Halep'ten sürgün edilen masum insanların da yaşama hakkını dün sahiplendiğimiz gibi bugün de yarın da sahiplenmeye devam edeceğiz. " dedi.

Başbakan Yıldırım, AK Parti Genel Merkezi'nde 9. Geleneksel Büyükelçiler İftar Programı'nda konuştu.

"Parlamentolar tarihi yeniden yazamazlar"

Alman Federal Meclis'inin 1915 olaylarına ilişkin aldığı karar hakkında, Parlamento ve mahkemelerin tarihi yeniden yazamayacağını belirten Başbakan Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:

"Alman Federal Meclisi'nin söz konusu kararının tarihi gerçeklikten uzak, tarihin istismarı ve tarihin siyasallaştırılmasına iyi bir örnek olduğu yönünde Avrupa'da ve hatta Ermenistan'da bile makale ve yorumlar çıkmaktadır. Bazı milletvekillerinin şahsi ve olumsuz gündemlerini 1915 olayları üzerinden Federal Parlamento'ya taşımış olmaları esef vericidir. Geçmiş geçmiştir. Geçmişi yeniden kurgulamak adeta imkansızdır. Parlamentolar, mahkemeler tarihçilerin işini asla yapamaz ve tarihi yeniden yazamazlar."

"Yakın müttefik ve ortağımız Amerika Birleşik Devletleri'nde başkanlık seçim kampanyası devam etmektedir." diyen Başbakan Yıldırım, "Bu kampanyada, öne çıkan kimi nefret söylemlerini körükleyen İslam karşıtı söylemlerden de rahatsızlığımızı ifade etmek isteriz. Bu yaklaşımların seçim sürecinin ötesinde zemin kazanmaması ve etkin politikalarla dengelenmesi hayati öneme sahiptir." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT