1. YAZARLAR

  2. Ahmet Atıf Doğan

  3. DAİŞ çok büyük oyundu
Ahmet Atıf Doğan

Ahmet Atıf Doğan

Analist
Yazarın Tüm Yazıları >

DAİŞ çok büyük oyundu

A+A-

Evet, DAİŞ çok büyük oyundu. Suriye’ye gidin, Irak’a gidin, oradaki normal sıradan vatandaşlarla konuşun, DAİŞ en fazla onlara zarar vermiştir bunu göreceksiniz.

DAİŞ Suriye halkının direnişine zarar verdi, Amerika’nın işgal ettiği ve yerle bir ettiği Irak’ın kendine gelme sürecine zarar verdi. Irak’ın bataklık olarak kalması böylece sağlandı.

Hani ikide bir Kemal Kılıçdaroğlu, “Ortadoğu bataklığı” deyip duruyor ya, işte Ortadoğu, Kılıçdaroğlu gibi özel operasyonlarla getirenler ifade etsin, Türkiye hükümetini, Recep Tayyip Erdoğan’ı zorda bıraksın diye özellikle bataklığa dönüştürüldü.

Türkiye ilk önce DAİŞ’i Irak’taki masum halkın kurduğu bir direniş hareketi zannetti, Türkiye’deki Tarık el-Haşimi gibi siyasilerin ifadeleriyle Irak’ta bu hareketin bir umut olacağı düşünüldü.

Ve anlaşıldı ki bu bile bilinçli oluşturulmuş, Türkiye DAİŞ’e destek veriyor, havası oluşturmak istiyorlarmış, asıl amaçları buymuş, bunun için özellikle Sünni Müslümanların oluşturduğu bir hareket gibi gösterilmiş, onun için Irak’ın halk direnişi, gibi görülmesi sağlanmış.

Tabi Türkiye aslında bunu çok çabuk anladı ama olsundu, artık oyun devreye girmişti ve Cumhuriyet Gazetesi, Oda TV, Sözcü Gazetesi, Hürriyet Gazetesi, FOX TV, CNN Türk gibi medya ayaklarıyla Türkiye’nin DAİŞ’e destek olduğuna dair her türlü propaganda yapılabilirdi ve yaptılar.

Siyasi olarak da zaten Recep Tayyip Erdoğan düşmanı bulmak onlar açısından hiç sorun değildi, çünkü Türkiye’de kesin inançlı insanların var olduğunu en iyi onlar bilirler, partilerini dinlerinden, devletlerinden önce görecek tipleri zaten bugünler için onlar yetiştirmişti…

CHP, HDP başta olmak üzere birçok siyasi parti de Türkiye’nin DAİŞ’e destek verdiğine dair algı yapıyor, başta TBMM’de olmak üzere, her platformda bu yalanı dillendiriyorlardı.

İşte MİT TIR’larına operasyon da böyle bir zamanda yapıldı.

MİT TIR’larında silah vardı ama silah DAİŞ’e değil Suriye’deki direnişçilere, Türkmenlere gidiyordu. Evet, bu MİT TIR’ları Suriye’ye girerse, DAİŞ’İn zayıflayacağını ve normal halkın oluşturduğu direnişçilerin ise güçleneceğini çok iyi biliyorlardı ama asıl amaç DAİŞ’i bitirmek değildi, asıl amaç Türkiye’nin işgaline temel oluşturacak Suriye ve Irak bataklığını oluşturmaktı.

Başardılar, Türkiye haklı savlarını anlatamadı, AK Partinin medyada yeterince güçlü ağızlarının ve kalemlerinin olmaması bu konuda başarısızlığın en büyük nedenlerindendir.

O günlerde Sayın Ahmet Davutoğlu’na hatta Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a bu konular çok anlatıldı ama onlar eğer, “MİT TIR’larının içinde silah olduğunu kabul edersek, bunun kime gittiğine bakılmaksızın, Türkiye’nin komşusuna silah gönderdiğine dair uluslararası medyada algı faaliyeti oluştururlar” diye düşündüler ve bunun için gerçekleri yüksek sesle ve net ifade edemediler.

O TIR’ların Suriye’ye geçmemesi nedeniyle DAİŞ’in güçlendiğini söyleyemediler.

Ama artık söylenmesi gerekiyor.  

Her ne ise peki DAİŞ kimin işine yaradı?

Bakın bu soru çok önemli bir sorudur ve bu sorunun cevabına net yanıt vermeden son 6 yılda yaşanan süreci anlayamazsınız.

Selahattin Demirtaş ve genel olarak HDP bildiğiniz gibi önce hükümetimizle iyi geçiniyordu ama bir anda Selahattin Demirtaş ağız değiştirdi.

Çünkü Selahattin Demirtaş’a ABD’li ve Avrupalı dostları Türkiye ile iyi geçinmesinin anlamsız olduğunu, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde kargaşa çıkarmaları gerektiğini ve Suriye ile Irak’ın bir bölümü ile Türkiye’nin kargaşa ile yönetilemez hale gelen bir bölümünün kendilerine verileceğini ifade ettiler.

Yani DAİŞ, PYD-YPG-HDP-PKK’nın işine yaradı.

Yahu bakar mısınız komediye; IŞİD, IŞİD diye korku filmleri oynatıyorlar, bir haftada Musul’a giriyorlar, bir haftada Suriye’nin 3/1’ini PYD-YPG temizleyiveriyor ve Amerika’nın Avrupa’nın kahraman IŞİD savaşçıları dünyanın korktuğu DAİŞ’i bitiriveriyor.

Bu ne manyakça bir senaryodur, oyundur böyle.

Burada en büyük şansımızın Türk milletinin Kürdüyle Türküyle bu oyuna gelmemiş, oyunu 15 Temmuz Akşamı ve öncesinde yapılan seçimlerde gördüğünü dünyaya göstermiş olmasıdır.

Şimdi Rakka oyunu oynanıyor. Yine aynı oyun, yine aynı senaryo, DAİŞ’i PYD-YPG yeniyor ve o bölge terörist Kürtlere terkediliyor.

Bu kirli, bu pis oyunun asıl amacı Türkiye’yi bölmek, güçsüz düşürmek, Avrupa’ya ve Amerika’ya teslim olmasını sağlamaktır.

Türkiye bu oyunların farkında ama farkında olmamız yetmez, PYD-YPG’yi Türkiye tamamen bitirmeden bölgedeki bu oyunu bitiremez, baş şeytan bölgemizde bu yılanlarla oyununu kurmaya çalışıyor, devletimizin bunun farkında olduğunu biliyoruz ve gereğini de yapacağına inanıyoruz.

Çok açık yazıyorum, Türkiye Kürt teröristleri bitirmeden huzura eremez, Avrupa ve Amerika’nın Türkiye’yi yok etmek için silahlandırdığı bu yılanın başını koparmak ve tamamen yok etmek zorundayız, şeytanın bu yılandan umudu kesilmelidir, başka yolumuz yok, ifade edelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT