1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Darbe girişimi 'Cumhuriyet ve Demokrasi' mitingi ile protesto edildi
Darbe girişimi 'Cumhuriyet ve Demokrasi' mitingi ile protesto edildi

Darbe girişimi 'Cumhuriyet ve Demokrasi' mitingi ile protesto edildi

FETÖ'nün darbe girişimi, CHP'nin çağrısıyla Taksim Meydanı'nda düzenlenen "Cumhuriyet ve Demokrasi" mitingi ile protesto edildi.

A+A-

CHP'nin çağrısıyla Taksim Meydanı'nda "Cumhuriyet ve Demokrasi" mitingi düzenlendi.

Ellerinde Türk bayraklarıyla Taksim Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, "Türkiye laiktir, laik kalacak", Mustafa Kemal'in askerleriyiz", Yağma yok Cumhuriyet var" şeklinde sloganlar attı.

Miting, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

"Darbe girişiminin sorumlularını kınıyor ve lanetliyoruz"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, mitingde yaptığı konuşmada, günün; birleşme, dikta yönetimlerine, darbelerine karşı direnme, halkın sesini dinleme günü olduğunu söyledi.

Konuşmasında, "Taksim Manifestosu"nu okuyan Kılıçdaroğlu, darbe girişiminin, parlamenter demokrasiye karşı yapıldığını belirterek, "TBMM bombalanmış ama bombalar altında parlamento görevini yapmış ve darbeyi püskürtmüştür. Bu darbe girişiminin sorumlularını, iç ve varsa dış destekçilerini kınıyor ve lanetliyoruz." dedi.

Tüm siyasal partilerin darbe girişimine karşı çıktığına işaret eden Kılıçdaroğlu, "Demokrasi konusunda Türkiye'de tartışmasız bir ortak payda oluşmuştur. Bu ortak tutum ve anlayış, siyasette uzlaşma kültürünün güçlenmesine de katkı vermek zorundadır." diye konuştu.

Darbe girişiminin, devlet yönetiminin liyakata dayanması gerektiğini çok açık biçimde ortaya koyduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

Devletin yapılanmasında siyasal yandaşlık, akrabalık, cemaatçilik, tarikatçılık değil, bilgi, birikim ve deneyim gibi ilkeler esas alınmalıdır. Bir başka anlatımla, devleti yönetme yerine, devleti ele geçirme anlayışını tarihe gömmeliyiz. Bu bağlamda devletin yeniden inşası zorunludur."

"Türkiye darbe hukukundan arınmalıdır"

Türkiye'nin, darbe hukukundan arınması gerektiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

İnancı, kimliği, yaşam tarzı ne olursa olsun, bu ülkenin güzel insanları, bu ülkenin caddelerinde, sokaklarında, meydanlarında, parklarında özgürce gezebilmelidir. Hiç kimse unutmasın, 15 Temmuz darbe girişimi 3. sınıf demokrasin ortaya çıkardığı bir tablodur. Bu ülkenin insanları, 3. sınıf demokrasiye değil, özgürlükçü demokrasiye yani tam demokrasiye layıktır. Türkiye, tümüyle darbe hukukundan arınmalıdır."

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, daha sonra okuduğu 10 maddeyi Taksim Manifestosu'nu alandaki vatandaşların oylarına sundu. 

 

HABERE YORUM KAT