1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dareyya'dan çıkan siviller Hama'nın kuzey kırsalına ulaştı
Dareyya'dan çıkan siviller Hama'nın kuzey kırsalına ulaştı

Dareyya'dan çıkan siviller Hama'nın kuzey kırsalına ulaştı

Suriye'nin başkenti Şam'ın kırsalında rejimin kuşatması altındaki Dareyya'dan çıkan ilk muhalif grup Hama'nın kuzey kırsalına ulaştı.

A+A-

Aileleriyle birlikte Suriye Kızılayı'na ait araçlarla Dareyya'dan çıkan 285 muhalif, Hama'nın kuzeyindeki Kaletu'l Madik beldesine ulaştı. Muhalifler burada belde haklı tarafından karşılandı.

Dareyya'dan çıkan bir kısım aile de Batı Guta bölgesindeki yerleşim yerlerine gitti.

Esed rejimi ile silahlı ve sivil muhalifler arasında geçen günlerde yapılan görüşmelerde, Dareyya sakinlerinin ilçeden çıkması yönünde uzlaşılmıştı.

Kentten dün çıkan grubun bir kısmı Batı Guta bölgesine diğer grup ise İdlib'e yönlendirilmişti.

Müzakereler uyarınca, 28 Ağustos'a kadar 6 bin 500'ü sivil olmak üzere 8 bin 300 kişi ilçeden çıkacak, Dareyya'yı terk edecek silahlı muhalifler ise ağır silahlarını rejime teslim ettikten sonra hafif silahlarla İdlib'e geçecek.

Şam kırsalındaki Dareyya, 4 yıldır rejim kuşatması altındaydı. Dareyya'ya 4 yıl aradan sonra geçen haziran ayında ilk defa insani yardım girmişti.

Kesintisiz hava saldırılarına ve varil bombalarına maruz kalan ilçedeki binaların ve altyapının yüzde 90'ı hasar görmüş, halkın yüzde 80'i göç etmişti.

Rejim ve müttefikleri son 3 ayda Dareyya'ya büyük bir saldırı başlatmış, ardı ardına hava saldırılarına maruz kalan ilçede yıkım üzerine yıkım meydana gelmiş, "napalm bombası"yla vurulan ilçedeki tek hastane kullanılamaz hale gelmişti.

 

HABERE YORUM KAT