1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Değişim başlıyor
Değişim başlıyor

Değişim başlıyor

Erdoğan, 998 gün sonra yeniden AK Parti Genel Başkanı oluyor. Cumhurbaşkanı, tarihi kongrede ‘demokrasi-değişim-reform’ sloganıyla yeni atılım döneminin ayrıntılarını açıklayacak.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yapılacak olağanüstü kongre ile yeniden AK Parti Genel Başkanı olacak. 998 gün sonra “aşkım” dediği partisinin başına geçecek olan Erdoğan, 2023 sonrası hedefler ile Türkiye’yi yeni çağa taşıyacak yol haritasını da açıklayacak. “Demokrasi, değişim ve reform” sloganıyla başlatılacak dev hamle Türkiye’yi bürokrasi, ekonomi, savunma, eğitim, sağlık, kültür ve diplomasi alanlarında hızlı ve etkin bir devlet yapısına; milleti ise ‘daha yüksek refah seviyesine’ kavuşturacak.

- REFORM SÜRECİ: AK Parti Genel Başkanı olarak 2002’de ‘Yeni Türkiye’ sloganıyla yola çıkan Erdoğan, bu amaçla Türkiye’yi 2023 hedeflerine taşıyan projeleri hayata geçirdi. Şimdi ise 2023 ve sonrası, ülkeyi yeni bir çağa hazırlayacak hedefleri belirleyen Erdoğan’ın ‘ilk 100 gün’ ve ilk 6 ayda devletin demokratik standartlarını yükseltecek reform sürecini da başlatması bekleniyor. 

- HIZLI BÜROKRASİ: Reformun en önemli ayaklarından biri, etkin devlet yapısını hayata geçirerek hantal bürokratik yapıyı yok edecek kamu personeli düzenlemesi olacak. ‘Atanmış’ bürokratlara dokunulmazlık zırhı sağlayan 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yapılacak değişiklikle özellikle müsteşar, genel müdür ve daire başkanı konumunda yer alan bürokratların görev sürelerinin cumhurbaşkanı seçimleriyle paralel olması planlanıyor. Böylece bürokratların mahkeme kararıyla onlarca kez göreve dönmesinin de önüne geçilebilecek. Taşeron işçilerin kadroya alınmasının yanı sıra memurların sınırsız iş güvencesinin performansa, esnek çalışma şartına ve sözleşmeye bağlı düzenleme altına alınabilecek.

- ANAYASA VE HUKUK: 16 Nisan referandumunda kabul edilen maddelerle bağlantılı olarak anayasa, kanun ve yönetmeliklerde ihtiyaç duyulan değişiklikler gündemde olacak. Seçim barajı, seçim sistemi, partiler kanunlarının da değişmesi bekleniyor. Yargı sisteminin hızlanması için personel ve teknolojik alt yapı konuları da öne çıkan başlıklar arasında. 

- EĞİTİM VE SAĞLIK: Hem orta hem de yüksek eğitimde ülkenin ihtiyaçlarına yönelik mezunlar yetiştirilmesi için düzenleme gündemde. İşsiz mezunlar üreten sistem yerine özellikle sanayinin ihtiyaç duyduğu ara elaman yetiştirecek teknik eğitim okullarının yeni dönemde öne çıkması bekleniyor. Şehir hastaneleriyle mevcut alt yapıyı güçlendiren Sağlık Bakanlığı’nın, başta büyükşehirdekiler olmak üzere hastane standartlarını yükseltmesi ve sağlık turizmini yükseltmesi hedefleniyor. 

- BİRLİK MESAJI: Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘iki makam odası’ yaptırarak parti ve devlet işlerini birbirinden ayrı tutacağına ilişkin de güçlü bir mesaj veriyor. Cumhurbaşkanı olarak Beştepe Külliyesi’nden devlet işlerini yürüten Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı olarak ise partisinin Ankara’daki Genel Merkezi’ndeki odasında çalışacak. “80 milyonu kucaklayan” Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin etrafındaki ateş çemberine dikkat çekerek milli birliğin önemine dikkat çekmesi de bekleniyor. 

- DÖRT İLKE: Türk siyasetinin ana akımını oluşturan ‘milliyetçi-muhafazakar’ hareketin hassasiyetlerini yansıtan ‘4 ilke’nin parti tüzüğüne girmesi de dikkat çekti. CHP’nin altı oku, ülkücü hareketin dokuz ışığı gibi 1950’de Adnan Menderes’le başlayan milliyetçi ve muhafazakar kitlenin hassasiyetlerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet’ söylemi de ‘4 ilke’ olarak yeni dönemde öne çıkacak. 

- DIŞ POLİTİKA: Bölgesel aktör olan Türkiye’nin, küresel aktör olarak dünyaya yön vermesi hedefleniyor. Avrupa Birliği üyelik süreci hedefinin güçlendirilmesinin yanı sıra Çin ve Rusya ile ‘İpek Yolu İşbirliği’nin güçlendirilmesi, İslam İşbirliği Örgütü üyesi ülkelerde siyasi ve ticari ilişkilerin artırılması, NATO güvenlik konseptinin yanında İslam Ordusu gibi atılımlarla ülkenin dış politikasına çeşitlilik ve denge getirilmesi bekleniyor. 

- DEMOKRASİ: Türkiye’de, 2002’den bu yana insan hakları ve demokrasi alanında atılan adımlara ek olarak, çağın gereği olarak yasalarda yapılması gereken yeni düzenlemeler de hız kazanacak. Demokratik hak ve özgürlüklerinin artırılmasına yönelik adımlar atılacak. Başta FETÖ ve PKK’yla mücadele olmak üzere terör örgütleri topluma ve devlete tehdit olmaktan çıkana kadar mevcut terörle mücadeleye devam edilecek.

MİLLET HEM İKTİDAR HEM MUKTEDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi mücadelesi, vesayet sistemini bertaraf ederek, milli iradenin gerçek manada iktidar olmasını sağladı. İşte, Erdoğan’ın demokrasi mücadelesinin kilometre taşları: 

20 Ekim 1991: İstanbul milletvekili seçildi ama ‹tercihli oy sistemi› gerekçesiyle YSK tarafından vekilliği iptal edildi. 

27 Mart 1994: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi, kent çöp dağları ve susuzluktan kurtuldu. 

6 Aralık 1997: Okuduğu bir şiir nedeniyle başkanlıktan alınarak 26 Mart 1999’da hapse atıldı, “Artık muhtar bile olamaz” dendi. 

14 Ağustos 2001: Kurduğu AK Parti 2002’de iktidar oldu. 9 Mart 2003’te Siirt vekili seçildi, 5 gün sonra başbakan oldu. 

21 Ekim 2007:  Vesayete karşı direndi, referandumla halkın seçtiği ismin Cumhurbaşkanı olmasının önünü açtı. 

16 Nisan 2017: Yasama, yürütme ve yargı ilişkisini düzenleyen Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile vesayete son darbe indi.

Darbe girişimleri: 27 Nisan muhtırası, Gezi Olayları, 17-25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimlerine karşı dik durdu.

KONGREYE 100 BİN KİŞİ KATILACAK

AK Parti, bugünkü kongre için son hazırlıklarını tamamladı. Salon Türk bayrakları ile bezendi,  Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın fotoğrafları asıldı. Salonda son kontrolleri yapan Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, “44 büyükelçi, 43 büyükelçilik temsilcisi, 11 de yabancı sivil toplum kuruluşu kongremize katılacağını bildirdi. Yaklaşık 800 basın mensubu kongreyi izleyecek. Bunlardan 105’i yabancı.  Tahminen 100 bin civarında bir katılım bekliyoruz” dedi. Eski cumhurbaşkanı ve başbakanlardan kimlerin katılacağı sorusuna Ataş, “Davutoğlu’nun katılacağını tahmin ediyorum. Teyit ettiler.  Abdullah Gül Bey’e davetiyesini gönderdik. Katılıp katılmayacakları noktasında bir teyit henüz almadık. Ama  katılımlarını bekliyoruz” cevabını verdi.

SAVUNMADA MİLLİ DEVRİM

Erdoğan doktrini ile Türkiye’nin Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu ve Afrika’da yeni savunma işbirlikleri ve askeri üslerle terör ve dış tehditleri kendi topraklarına ulaşmadan kaynağında yok etmesi hedefleniyor. Suriye veya Irak’tan sınırlarımıza yönelik bir saldırı veya taciz olması durumunda, BM’nin 51. Maddesi’ne göre terör kaynağında kurutulacak. Türkiye›nin kara, hava, deniz savunma sistemlerinde yüzde 60›a ulaşan ‹yerliliğin› yüzde 80›lere yükseltilmesi hedefleniyor. Ayrıca orta ve uzun menzilli füzeler ile uydu sistemlerinin üretilmesi için kamu-özel sektörün işbirliği hedefleniyor. 

RABİA TÜZÜKTE

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, parti tüzüğünde 9 maddelik değişiklik yapılacağını belirterek, “Tüzüğümüze yeni bir madde de ekledik. Bu madde genel başkanvekilliği. 4. maddeye eklediğimiz ‘Tek millet tek bayrak tek devlet tek vatan’ elbetteki Rabia’yı temsil ediyor” ifadesini kullandı. Yazıcı, üç dönem kuralının devam ettiğini ancak istisnai durumlarda esnetilebileceğini sözlerine ekledi.

HEDEF 20 BİN DOLAR

2002 yılında 3 bin dolar olarak devraldığı kişi başı milli geliri 10 bin dolara yükselten AK Parti, yeni dönemde bu rakamı 20 bin dolara taşımayı hedefliyor. Bu amaçla, üretim ve tüketimde gelir vergisi ve KDV ile çalışma yasası reformlarının yapılması bekleniyor. Özellikle, ithalatta önemli yer tutan ‘ara mallara’ yönelik yerli üretimin önünü açacak yapısal düzenlemelerin hız kazanması, yeni Gelir Kanunu ve Borçlar Kanunu’nun düzenlenerek Meclis’ten geçirilmesi bekleniyor. Katma değeri yüksek teknoloji ürünlerinin üretiminin de kolaylaştırılması, teşvik edilmesi hedefleniyor. 

HABERE YORUM KAT