1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Demir fiyatları düşmeli
Demir fiyatları düşmeli

Demir fiyatları düşmeli

Demir fiyatlarındaki anormal artışın inşaat sektörünün hızlı ilerlemesine sekte vuracağının altını çizen KOMÜT Başkanı Şaban Topal, bu artışın aynı zamanda ülke ekonomisini de önünü tıkadığını söyledi.

A+A-

Konya Müteahhitler Birliği (KOMÜT) Binamızda Gayrimenkul Fuarı ve Demir Fiyatları ile ilgili dernek binasından basın toplantısı düzenledi. Toplantıya KOMÜT Başkanı Şaban Topal ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.  Gayrimenkul Fuarı’nın ilk defa düzenlenmesine rağmen oldukça verimli geçtiğini ifade eden KOMÜT Başkanı Şaban Topal, 60 müteahhit firmanın katıldığını, 40 firmanın da KOMÜT üyesi olarak fuarda yer aldığını söyledi.

KATILIM YÜZDE 67 ARTTI

Fuarda Konya’ya yakılır projelerin stantlarda görücüye çıktığının altını çizen Başkan Topal, “Fuarda görücüye çıkan projelere ilgiden dolayı katılımcı firmalar memnun oldu. Önümüzdeki fuarda 3 holü doldurmak istiyoruz. Fuarda geçen yıla göre yüzde 67 oranında artış gerçekleşti. 2016 yılında fuara 20 bin 600 kişi katılırken 2017 yılından bu rakam 34 bin 400 oldu. Bu verilere göre de Konya büyük bir ivme kazandı. Bu verilere göre de gelecek yıllarda Türkiye genelinde rekor kırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

HEDEFLERE ULAŞMAK İÇİN FUARLAR ÖNEMLİ

Konya’nın ve Türkiye’nin geleceğe yönelik hedeflerine ulaşmasında fuarların önemli olduğunu vurgulayan Başkan Topal, “Konya’nın böyle uluslararası stantlarda markalaşmayı başarmış fuarlara ihtiyacı var. Gayrimenkul fuarı da her yıl bir önceki yıla göre gelişmeye ve büyümeye devam edecek. Konya’ya fuarlar çok yakışıyor. Fuarla sayesinde alım heyetlerinin gelmesi, turizm konaklama ve yatırım anlamında Konya’ya ve Türkiye’ye büyük katkı sağlayacaktır. Bu bilinçle önümüzdeki fuarın hazırlıklarına şimdiden başladık” şeklinde konuştu.

DEMİR FİYATLARINDAKİ ARTIŞ ANORMAL

Demir fiyatlarındaki anormal artışın Türkiye’ye en çok istihdam sağlayan inşaat sektörünün hızlı ilerlemesine sekte vuracağının altını çizen Başkan Topal, “Arzın az, talebin fazla olduğu bir dönemdeyiz. Kaldı ki demire zam yapmayı gerektirecek faktörler oluşmamıştır. Döviz kuru, petrol fiyatları, demir cevheri ve hurda fiyatları düşerken, ülkemizde demirin son 15 gün içerisinde yüzde 20 zam görmesi, sektörü baltalamaktan başka bir şey değildir. Bu artış aynı zamanda ekonominin de önünü tıkamaktadır. Ayrıca fiyatların bu noktaya gelmesine rağmen piyasada ürün bulunmaması düşündürücüdür. Demir fiyatlarının yükselmesi sektörün önünü tıkamaktan başka bir şey değildir. KOMÜT olarak demirin gerçek değerini bulması için girişimlerde bulunacağız” dedi.

İSMAİL POÇAN / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT

1 Yorum