1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Demirtaş Kürtçe bilmeme sebebini devlete bağladı
Demirtaş Kürtçe bilmeme sebebini devlete bağladı

Demirtaş Kürtçe bilmeme sebebini devlete bağladı

Selahattin Demirtaş, Kürtçe bilmemesini "Bu Türk Devleti'nin utancıdır" sözleriyle açıkladı.

A+A-

Kuzey Irak’taki 4 günlük temaslarını tamamlayanHDP heyetinde bulunan Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, 13 görüşmede 20 saat Kürtçetercümanlık yaptı.

"ZAZACA BİLİYORUM"

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş kendisine yöneltilen, "Kürt partinin lideri ama Kürtçe bilmiyor" eleştirilerini Irak’taki gazetecilere değerlendirdi.

Demirtaş, kendisinin Zaza olduğunu ve Kürtçe’nin bir lehçesi olan ’Zazaca’ bildiğini, annesinin, babasının ve kardeşlerinin de bu dili konuştuklarını söyledi. Kürtçe’nin diğer lehçeleri Kurmanci ve Soranice’yi de anladığını, kısmen de konuşabildiğini ancak, siyasal değerlendirme yapmada zorlandığını belirten Demirtaş, şöyle konuştu:

"BU BENİM AYIBIM DEĞİL"

"Ben Zazayım, Zazaca biliyorum. Kürtçe ve Soranice’yi de biliyorum. Ama siyasal değerlendirme yapmada zorlanıyorum. Bundan dolayı Türkçe değerlendirme yapıyorum. Evet, bu bir ayıptır. Ama, bu benim değil, Türk devletinin ayıbıdır. Onların asimilasyon politikalarının ayıbıdır. Ana dilimde her şeyi konuşmayı çok isterim. Zazaca, Kurmanci, Sorani ve diğer lehçelerde. Bu bizim için bir eksiklik olabilir. Ama bizim için bir utanç değildir, bu onların utancıdır."

HABERE YORUM KAT