1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Deniz Baykal'a kaset komplosunun şifresini çilingirler kırdı
Deniz Baykal'a kaset komplosunun şifresini çilingirler kırdı

Deniz Baykal'a kaset komplosunun şifresini çilingirler kırdı

Deniz Baykal ve eski MHP'lilere yönelik kaset komplosunun 6 yıldır karanlıkta kalan ve açılamayan kilidini, 'çilingirler' açtı. Komplocu polislerin kullandığı çilingirler, girdikleri evleri anlattı.

A+A-

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal ve bazı eski MHP'li milletvekillerine ait olduğu ileri sürülen görüntülerle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 89 şüpheli hakkında gözaltı kararı vermişti. Soruşturma kapsamında 34 polisin gözaltına alındığı öğrenildi.

Komplonun perde arkasına dair kritik detaylara ulaşan Hürriyet, komplocu polislerin gizli kamera yerleştirmek için girdikleri evlerde 'Hasan Usta' diye kullandıklarını çilingir olan Hasan Polat'a ulaştı. İşte o günden adeta casusluk öykülerini aratmayacak olaylar yaşandı. İşte soruşturma dosyasına giren o ayrıntılar:

KİTABIN HABERİNDEN SONRA GELDİLER
Sabri Uzun'un 'İn-Baykal Kasedi-Dink Cinayeti ve Diğer Komplolar' isimli kitabı piyasaya çıkmış, kaset komplolarının içinde yer alan Başkomiser Özgür Türker, çilingir Hasan Polat'ın dükkanına geldi. Çilingir Hasan Usta'nın çalışanı İ'ye , ' Hasan usta milli çilingir olmuş. Sana yakında İstihbarat Daire'den gelirler onlara yaptığımız şeyleri söyleme, eğer söylersen sen de suçlu duruma düşersin. Bütün kapıları sen açtın, açmadığın yerleri bile sen açtın diye lanse ederler, kendine dikkat et' dedi. O sırada namaz kılan Hasan Polat'ta bu konuşmaya şahit olmuştu.

Gerçekten de bir süre sonra Emniyet İstihbarat'tan polisler de gelerek Hasan Polat ve çalışanları ile görüştü. Geçmiş dönemde emniyet mensuplarının kendilerine bir takım operasyonlar da kilit açtırıp açtırmadıklarını sordu. Hasan Usta ve çalışanları emniyet mensuplarının isteği üzerine gittikleri evleri söyledi.

BAŞKOMİSER ÖZGÜR TAKİPTE
Bu görüşmeden bir kaç gün sonra Başkomiser Özgür Türker, çilingir İ'nin yanındaydı. 'Duyumlar aldık. Sizinle görüşmüşler' dedi. Çilingir İ. görüşmeyi inkar etti.

Aralık 2015'te Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu'ndan sorumlu Başsavcı Vekili Necip Cem İşçimen ile Cumhuriyet Savcısı Alparslan Karabay'ın talimatı ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı kaset kumpası soruşturmasına başladı. KOM polisleri, Hasan Polat ve diğer çilingirlerin ifadesini aldı.

ÇİLİNGİR' E, 'KONUŞMA' UYARISI
Aynı gün akşam saat 21.00 sıralarında evine giden çilingir İ. karşısında Başkomiser Özgür Türker'i buldu. Başkomiser Türker, 'Açık konuşalım. Size gelip gidenleri biliyoruz. Senin verdiğin ifadeleri de biliyoruz. İstihbarattan geldiklerini de biliyoruz. Bu konuda sen konuşmazssan onların elinde herhangi bir belge ve delil yok. Olayları ortaya çıkartamazlar' dedi.

ANGORA'DAKİ EV BAYKAL'IN
Çilingir İ, korkmuştu, 'Başıma iş açtınız. Angora evlerindeki ev kimindi ?' diye sordu. Başkomiser Özgür Türker, 'Deniz Baykal'ın' diye yanıtladı. Bu konuşmadan 2 gün sonra Başkomiser Özgür Türker yine Çilingir İ'nin evindeydi. 'Savcıdan herhangi bir tebligat gelirse bize haber ver. Biz sana gelmemelerini ve ulaşmamalarını sağlayacağız' dedi. Çilingir İ, bu sefer Özgür Türker'in otomobilinin plakasını almıştı. (...) marka (...) plakalı bir otomobille gelmişti. Otomobilde Türker'den başka bir kişi daha vardı.

ÇOK CAZİP ÜÇ TEKLİF
Başkomiser Özgür Türker 3 gün sonra tekrar Çilingir İ.'nin evinin önündeydi. Aynı araçtaydı ve yanında bir kişi daha vardı. Çilingir İ. ile aralarındaki konuşma bu sefer otomobilin içinde gerçekleşti.

O gün 3 şey önerdi:

  1. -Ustaların seni sıkıştırıyor ise istifa et, sana dükkan açalım.
  2. -Sana telefon verelim, bir şey olursa o telefondan mesajlaşalım
  3. -Maddi anlamda sıkıntını giderecek ölçüde para getirdik. Bunları al.

Çilingir İ, bu tekliflerin hiç birini kabul etmedi. Araçtan ayrıldı. Bu görüşmeleri KOM'daki kaset komplosunu soruşturan polislere aktardı. Yapılan araştırma sonunda komplocu polislerin kimliği ve ilişki ağları ortaya çıkmaya başladı.

İSTİHBARATTAN ÇIKARTILDI
Başkomiser Özgür Türker 3 Temmuz 2004'ten 31 Ekim 2014'e kadar Ankara İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde çalışmıştı. Ekim 2014'ten sonra, polisteki Fetullahçı yapılanma iddiaları üzerine İstihbarat Şube'sinden çıkarılmış Van Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevlendirilmişti.

CEP TELEFONUNU VAN'DA BIRAKIYOR
Başkomiser Özgür Türker'in 18 Aralık 2015'te TK7087 sefer sayılı uçakla Ankara'ya geldiği tespit edildi. Türker'in daha sonra da bir çok kez Ankara'ya geldiği fakat bu gelişlerinde önce Adana'ya ardından Ankara'ya geldiği tespit edildi. Ankara Esenboğa Havalimanı'nda incelenen kamera kayıtlarında Özgür Türker'in görüntüleri bulundu. Özgür Türker Van'dan Ankara'ya gelirken cep telefonunu Van'da bırakıyordu. HTS kayıtlarında delil bırakmamak için bu yöntemi tercih ediyordu.

İSTİHBARATTAKİ EMNİYET AMİRİ VE VOLKSWAGEN
Soruşturma ilerledikçe başka bir ayrıntı daha ortaya çıktı. Özgür Türker'in Çilingir İ. ile yaptığı görüşmelere gelirken kullandığı (...) plakalı (...) marka otomobil Ankara İstihbarat Şube Müdürlüğü'ne aitti. Otomobilde sürekli bulunan ve aracı kullanan kişi ise İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde aktif görevde bulunan emniyet amiri Ertan Arslan'dı. Kaset komplosunun ardından Başkomiser Özgür Türker ve emniyet amiri Ertan Arslan gözaltına alındı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT