1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Denize itme' davasında kararı Yargıtay bozdu
'Denize itme' davasında kararı Yargıtay bozdu

'Denize itme' davasında kararı Yargıtay bozdu

Bursa'da arkadaşlarıyla denize açıldıktan sonra cesedi bulunan Süzer'in ölümüyle ilgili davanın, kararın Yargıtay tarafından bozulması üzerine yeniden görülmesiyle 3 yıl 4 aydır tutuklu bulunan kişi salıverildi.

A+A-

Bursa'nın Mudanya ilçesinde arkadaşlarıyla denize açıldıktan sonra kendisinden haber alınamayan, ardından da cesedi bulunan Yusuf Süzer'in ölümüyle ilgili dava, kararın Yargıtay tarafından bozulması üzerine yeniden görülmesiyle 3 yıl 4 aydır tutuklu bulunan Dilşah Aytekin salıverildi.

Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesinde haklarında ömür boyu hapis cezası istemiyle açılan davada yargılanan Aytekin'e "Kasten adam öldürmek" suçundan 12 yıl 6 ay, tutuksuz sanık Kaan Uysal'a da yardım veya bildirim yükümlülüğünü yerine getirmediğinden bir yıl 8 ay hapis cezası verilen karar, Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından bozuldu.

Süzer'in yüzme bilip bilmediğinin araştırılması ve böylece suçun niteliğinin değişebileceği gerekçesiyle kararın bozulması üzerine yeniden yargılanan ve 3 yıl 4 aydır tutuklu bulunan Aytekin, Sakarya Cezaevi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla davaya katıldı.

Yusuf Süzer’in yakınlarının arasında bulunduğu tanıklar da Süzer'in yüzme bildiğini ifade etti.

Mahkeme heyeti, Dilşah Aytekin'in dosyasıyla İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilmesi, Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesine göre akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespiti, suç vasfının değişme ihtimali ve yattığı süre göz önüne alınarak tahliyesine karar verdi.

Mudanya'da 18 Mayıs 2013'te, birlikte alkol aldığı arkadaşları Dilşah Aytekin (33) ve Kaan Uysal (19) ile Arnavutköy Limanı'ndan kayık kiralayıp denize açılan Yusuf Süzer'den daha sonra haber alınamaması üzerine Aytekin ve Uysal gözaltına alınmış, mahkemeye çıkarılan Aytekin tutuklanırken, Uysal tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Yusuf Süzer’in cesedi ise olaydan 14 gün sonra sahil güvenlik ekiplerince Mudanya İskelesi'nin yaklaşık 1,5 kilometre açığında bulunmuştu.

HABERE YORUM KAT