1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Denizli'den Nijerya'ya yardım köprüsü kurdular
Denizli'den Nijerya'ya yardım köprüsü kurdular

Denizli'den Nijerya'ya yardım köprüsü kurdular

Nijerya'nın başkenti Abuja yakınındaki Gude köyünün sakinleri, Denizli'den gönderilen yardımlarla temiz suya kavuştu.

A+A-

Halkın su sıkıntısıyla boğuştuğu Nijerya'nın başkenti Abuja yakınındaki Gude köyünde Denizlili yardımseverlerin desteğiyle su kuyusu açıldı.

Bölge halkı, Denizli'de yaşayan Afyon ailesi ve Denizli İlim Kültür Vakfı tarafından açılan kuyu sayesinde kilometrelerce uzaktan ilkel şartlarla su taşımaktan kurtuldu.

"Artık çocuklarım temiz su içebilecek"

Köy sakinlerinden İbrahim Selahattin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Allah'a şükür Türkiye'den gönderilen yardımla bu kuyuyu açtık ve köyümüz suya kavuştu." dedi.

Kuyu açılmadan önce yaklaşık üç kilometre öteden evlerine su taşımak zorunda kaldıklarını anlatan Selahattin, artık çocuklarının temiz su içebildiğini söyledi.

Bir kuyu 3 bin dolar

Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'da sosyal yardım ve eğitim çalışmaları yürüten Yunus Emre Akyol, Türkiye'den gönderiler en küçük yardımın bile yoksullukla mücadele eden Nijerya için çok kıymetli olduğunu vurguladı.

Nijerya'nın çoğu Müslüman, çok kalabalık bir ülke olduğuna işaret eden Akyol, ülkede uzun süredir devam eden ekonomik krizin de yaşam şartlarını zorlaştırdığını dile getirdi.

Yardımseverlere çağrıda bulunan Akyol, ülkede bir su kuyusunun yaklaşık 3 bin dolara mal olduğunu belirterek kuyunun yapımının bir hafta sürdüğünü anlattı.

Akyol, su kuyularının bakımını da takip ettiklerini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT