1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Denizli'nin tescilli "Kale biberi"nin hasadı başladı
Denizli'nin tescilli "Kale biberi"nin hasadı başladı

Denizli'nin tescilli "Kale biberi"nin hasadı başladı

A+A-

 Denizli'nin Kale ilçesinde, Türkiye'nin coğrafi işaret belgesine sahip tescilli üç biberinden birisi olan "Kale Biberi"nin hasadına başlandı.

Kale Ziraat Odası Başkanı Halil Saygın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin önemli gelir kaynaklarının başında yer alan biberin hasadının başladığını, üreticilerin ürünün rekoltesi ve fiyatından memnun olduğunu vurguladı.

Geçen yıl yaklaşık 600 dekar alanda 5 bin ton hasat yapılan biberin rekoltesinde bu yıl yüzde 20 artış beklediklerini belirten Saygın, ürünün pazarda 3 liradan, perakende de 4 liradan satıldığını kaydetti.

Saygın, ilçede düzenlenen biber festivalinin, ürünün tanıtımına katkı sağladığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Kale ilçesinin en önemli gelir kaynaklarından biri. Üç damarlı saman sarısı C vitaminine sahip, yağ oranı kaliteli, yuvarlak biber tipli ve kalın etli olması nedeniyle tüketicinin biber tercihinde ilk sıraları alıyor. Kale biberi, Alanyurt, Demirciler, Gökçeören, Habibler ve Özlüce mahallelerinde yetiştiriliyor. Acı, tatlı ve az acı  çeşitlerinin üretildiği Kale biberinin rekoltesi damlama sulama ile artış göstermeye başladı. Bu yıl gerek rekolte de gerekse ürünün kalitesi daha güzel. İç piyasada tüketilen biberin yurt dışında tanıtımı için çalışmalara başlanıldı. Üreticilerimiz en büyük isteği ise ürettikleri biberleri dünyaya satabilmek."

HABERE YORUM KAT