1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dicle Nehri Islah Projesi Hayata geçiriliyor
Dicle Nehri Islah Projesi Hayata geçiriliyor

Dicle Nehri Islah Projesi Hayata geçiriliyor

A+A-

Şırnak'ın Cizre İlçe Belediyesi'nin DSİ (Devlet Su İşleri) ile birlikte yürüttüğü ortak çalışmayla 25 milyon TL maliyeti olan Dicle Nehri Islah projesi hayata geçiriliyor.

Cizre Belediyesi'nin DSİ ile birlikte yürüttüğü Dicle Nehri Islah projesi kapsamında ilçeyi su taşkınlıklarından korumak, Dicle Nehri'nin iç ıslahını sağlamak ve Cizre'ye güzel bir görünüm kazandırmak amacıyla 5 bin 850 metre sağ sahil, 5 bin 600 metre sol sahil olmak üzere her iki tarafta 6 metre yüksekliğinde taş tahkimatı yapıldı. Cizre Kaymakamı Belediye Başkanlığı'na kayyum olarak atandıktan sonra çalışmalar hızlandı. 19 Ağustos 2016 tarihinde başlayan 30 kamyon,12 ekskavatör, 10 dozer, 2 taraklan, 3 yakıt tankeri, arazör, su tankeri olmak üzere toplamda 65 araçla devam eden çalışmaların bir ay içinde tamamlanacağı belirtildi.

Dicle Nehri'nde devam eden ıslah çalışmaları hakkında bilgi veren Cizre Kaymakamı ve Cizre Belediye Başkanlığı'na atanan kayyum Ahmet Adanur, projenin belediye ile DSİ'nin ortak çalışması olduğunu söyledi. Adanur, "Dicle Nehri'nin iç ıslahını sağlamak, su taşkınlıklarından korunmak, suyu ve toprağı fazla erozyona uğratmadan Dicle Nehri havzasının genişlemesini önlemek, Dicle Nehri'ni bir düzene koyup şehre güzel bir görünüm kazandırmak projenin temel amaçlarıdır" dedi.

Dicle Nehri Islah Projesi Hayata geçiriliyor

HABERE YORUM KAT