1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Dindar gençlik, dindar aile, dindar toplum
Dindar gençlik, dindar aile, dindar toplum

Dindar gençlik, dindar aile, dindar toplum

A+A-

Konya'nın dikkat çeken STK'larından Mehir Vakfı, Mehir Aile ve Genç Mehir'den sonra kurduğu Konya Dostluk Derneği ile hizmet halkasını bir kat daha genişletti. Yurt içinde ve dışında önemli faaliyetlere imza atan vakıf, son olarak Filistin'deki gençlerin evlenmesine yönelik çalışmalarıyla göz dolduruyor. Vakfın genel müdürü Aygül Erdem, ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaya devam edeceklerini söyledi. 

 

Mehir Vakfı büyümeye devam ediyor. Birçok aile içerikli projelerde bulunmaya devam ediyor. Daha çok kurumsallaşma adına daha önce kurulan Genç Mehir Derneği’nin yanında Mehir Aile Derneği ve Konya Dostluk Grubu Derneği kuruldu. Genel amaç ise Dindar gençlik, dindar aile ve dindar toplum yetiştirmek. Mehir Aile Derneği Başkanı Aygül Erdem, Genç Mehir Derneği Başkanı Abdullah Şafak, Konya Dostluk Grubu Derneği Ömer Faruk Seleş çalışmaları hakkında Yeni Haber’e özel açıklamalarda bulundu.

HER EŞYANIN TEMİNİNİ SAĞLIYORUZ

Mehir Vakfı’nın üstlenmiş olduğu evlenme misyonunu Mehir Aile Derneği üzerinden yürütmeye çalıştıklarını ifade eden Mehir Aile Derneği Başkanı Aygül Erdem, “Evlenmek isteyen gençlerin müracaatları bir kurul tarafından alınıyor. Bu konu ile ilgilide muhtarlarla iş birliği yapılarak düğüne karar veriliyor. Yaklaşık 100 çeşit eşyamız var. Yatak odası takımları, oturma grupları, gelinliği, mutfak eşyaları, perdeleri, halıları tüm eşyalarını kuruldan geçtiğinde temini sağlanıyor.  Toplu düğün ve toplu nikah çalışmaları da gerçekleştirecek. Uyruğu ne olursa bize müracaatları halinde yardımcı olmaya çalışıyoruz. Irk, mezhep ayrımı yapmadan nişanlı çiftlerimize yardım ediyoruz. Karadağ Rojeye’de 50 çiftçin düğününü gerçekleştireceğiz. Onun hazırlıkları devam ediyoruz. Daha sonra İstanbul’da yaşayan 70 çift Filistinlileri evlendirmeyi düşünüyoruz. Doğu illerinde terör olaylarından dolayı birçok insanlar evsiz, eşyasız kaldı. Onlarla ilgili bir çalışmamız var. Hedefimiz kademeli olarak 2 bin kişilik bir düğün organizasyonu planlıyoruz” dedi.

AİLEYİ DE YAŞATMAYA ÇALIŞIYORUZ

“Ne kadar eşya alırsak o kadar çok düğün yaparız. Bu konuda hayırseverlerimizden gerekli yardımı bekliyoruz”  diyen Erdem, “Son olarak Şırnak Silopi’ye ayni yardımda bulunduk. Toplamda 87 koli muhtelif ev eşyalarından oluşuyordu. Türk Kızılayı ile ortaklaşa yapmış olduğumuz bir projeydi. Aile toplumu oluşturuyor. Aileye yönelik tehditler çok fazla. Boşanmalar artıyor. Sadece aileyi kurmaya yönelik değil aileyi yaşatmaya yönelik de çalışmalarımız olacak. Konferanslar, paneller, eğitimler gerçekleştirmeyi hedefliyoruz ”ifadelerini kullandı.

 

MAZLUMLARIN YANINDAYIZ

Türkiye’nin, tüm Müslüman alemine yardımlarıyla samimiyetini ispatladığını ifade eden Erdem, “Necip milletimiz olarak tarih boyunca mazlumun yanında zalimin karşısında olduk. Geçmişimizden gelen paylaşma hukuku ve ümmet bilinci ile zor durumda kalan kardeşlerimize yardım etmeyi bir borç olarak görmekte ve bu minval üzere çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Filistinli Müslümanlara toplam 7 tır yardım gönderdik. Ev tekstili, giyim, züccaciye başta olmak üzere muhtelif ürünlerden oluşan yardımlarımızla Filistin'deki yardıma muhtaç ve evlenecek çiftlerin ihtiyaçlarını karşılayarak, sevinçlerine vesile olmak istedik. Hedefimiz maddi imkansızlıklardan dolayı evlenemeyen Müslümanlara imkan sağlayıncaya kadar çalışmaktır” dedi.

DOST VE DOSTLUK ÜZERİNE FAALİYET YÜRÜTECEĞİZ

Aileyle ilgili gelinen noktada somut konularla ilgili vakıf, dernek faaliyeti yapılması ve bu alanlarda uzmanlaşması STK’lar daha faydalı hale geldiğini ifade eden Konya Dostluk Grubu Derneği Başkanı Avukat Ömer Faruk Seleş, “Bizde Mehir Vakfı’nın aile üzerindeki etkisini baz alarak toplumumuzda dostluklarla ilgili kavramların eskisi kadar olmadığını gördük. Mehir Vakfı’nın aile ilgili yaptığı çalışmalarla ilgili bizde dost ve dostluk üzerine Konya Dostluk Grubu Derneği adı altında faaliyetlerimizi yürüteceğiz. Genel merkezi Konya’da olan ve bütün ülkeyi kapsayan insan üzerindeki dostluk kavramını geliştirmeyi amaçlayan çalışma içerisine gireceğiz. Daha çok akademik düzeyde dost ve dostlukla ilgili toplumda daha çok ne eksik biz buna nasıl katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz.  Allah’a götüren kalıcı dostlukların kazanılması, birlik ve beraberliğin sağlanması için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

AMACIMIZ DİNDAR GENÇLİK YETİŞTİRMEK

Genç Mehir Vakfı’nın 2013 yılında Mehir Vakfı’nın Gençlik Kolları gibi kurulduğunu ifade eden Genç Mehir Derneği Başkanı Abdullah Şafak,  O günden bu güne de Mehir Vakfı’nda yürütülen hizmetlerin benzerini genç arkadaşlara aktarmak, onları hazırlamak ana kademeye destek sağlamak amacıyla kurulduğunu söyledi.  Temel hedeflerinin dindar bir gençlik yetiştirmek olduğunun altını çizen Şafak, “Yaptığımız işlerde de nicelik değil niteliğe önem veriyoruz. Bir kişinin dünyasına girip ona kazandıracağımız olumlu şeyler bizim için kazançtır. Bir kişinin ahiretine ve dünyasına saadet kazandıracak etkinlik yapmak ve bunu sağlamak bizim için kazançtır. Temel hedef dindar gençliğe katkıda bulunmaktır.  Mehir Vakfı’nın yaptığı evlilik çalışmalarına yardımcı olmak için eş zamanlı çalışıyoruz. Hem yerel hem ulusal hem de uluslararası gençlik çalışması yapmak bizim icraat alanlarımız arasındadır. Amacımız genç nesil üzerine etki uyandıracak faaliyetle yapmak ve birilerinin dünya ve ahiret saadetine vesile olabilirsek ne mutlu bize diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

İSMAİL POÇAN / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT