1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dışişleri Bakanlığı'ndan Yemen açıklaması
Dışişleri Bakanlığı'ndan Yemen açıklaması

Dışişleri Bakanlığı'ndan Yemen açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, "Yemen'de kamu düzeninin yeniden tesisi için meşru devlet otoritesinin tüm ülke sathında hakim kılınması elzemdir." açıklamasında bulundu.

A+A-

Dışişleri Bakanlığınca, Yemen'de Husiler ile Genel Halk Kongresi temsilcilerinin 28 Temmuz'da "Siyasi Konsey" kurma hususunda yaptıkları anlaşmaya ilişkin açıklama yaptı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, anlaşmanın, Birleşmiş Milletler aracılığında Kuveyt'te yürütülen ve Yemen'deki soruna barışçıl yollardan kalıcı çözüm bulunmasını hedefleyen görüşmelere katkısı olmayacağının açık olduğu belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye, Husilerin 6 Şubat 2015'te yayınladıkları 'Anayasal Deklarasyon' ile ilan ettikleri 'Devrimci Komite' vasıtasıyla yönetime el koymalarının ardından ülkede anayasal meşruiyete yönelik ikinci büyük saldırıyı teşkil eden bu gayrimeşru yapıyı tanımamaktadır. Yemen'de kamu düzeninin yeniden tesisi için meşru devlet otoritesinin tüm ülke sathında hakim kılınması elzemdir. Bu itibarla, uluslararası toplumun çabalarını meşruiyetin desteklenmesine yoğunlaştırması daha da önem kazanmaktadır. Kardeş Yemen halkının kalıcı huzur, güvenlik ve istikrara kavuşması yolunda Yemen meşru hükümetine desteğimizin süreceğini vurguluyoruz."

HABERE YORUM KAT