1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Diyanet 135 ülkede kurban kesmeyi hedefliyor
Diyanet 135 ülkede kurban kesmeyi hedefliyor

Diyanet 135 ülkede kurban kesmeyi hedefliyor

Geçen yılki 180 bin kurban bağışı rakamını bu yıl 225 bine çıkarmayı hedefleyen Diyanet İşleri Başkanlığı, 135 ülkede yaklaşık 500 noktada kestiği kurbanları ihtiyaç sahiplerine dağıtacak.

A+A-

Yaklaşan Kurban Bayramı için bu yıl 225 bin bağış hedefi belirleyen Diyanet İşleri Başkanlığı, 135 ülkede 500 civarında kesim noktasında kurbanları keserek Müslüman coğrafyasında bayramı en iyi şekilde yaşatmayı amaçlıyor.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığının yıllardır kurban organizasyonu yaptığını ancak özellikle son iki yıldır biraz daha titiz davrandığını ve bu noktaya hassas şekilde yöneldiğini söyledi.

Dünya ölçeğinde gereken her yere hemen ulaşan bir teşkilat olmanın bilinci ve misyonunu taşıdıklarını vurgulayan Ünal, "Dolayısıyla kurbanların pahalı ama Müslümanların mağdur olduğu birçok ülkede kardeşlerimize Kurban Bayramı'nı hissettirmemiz gerekiyor. Çünkü insanlık bizden bunu bekliyor." dedi.

Diyanet olarak bu Kurban Bayramı'nda 225 bin kurban hedefi koyduklarına işaret eden Ünal, "135 ülkede 500 civarında kesim noktalarında kurbanlarımızı kesmek suretiyle inşallah mazlum Müslüman coğrafyada bayramı yaşatacağız. Rabbim inşallah başarılı bir şekilde hizmet etmeyi hepimize nasip eder." ifadesini kullandı.

Ünal, Diyanet İşleri Başkanlığının dünya ölçeğini dikkate alıp bunun ortalamasında bir fiyat tespit ettiğini belirterek, şunları söyledi:

"Geçen sene 180 bin civarında kurban kesilmiş. Bu sene ise bu rakamın 225 ile 250 bin bandı arasında olması gerekiyor. 15 Temmuz sonrası kurban bağışının daha hassas davranılması gereken bir mesele olduğu ortadadır. Çünkü istismar alanlarından bir tanesinin de bu olduğu hepimiz tarafından görüldü. Vatandaşlarımız ve milletimiz açık bir şekilde bunu yaşadı. Böyle bir istismara tekrar neden ve aracı olmamak için daha güvenilir yolu bulmak gerekiyor. Biz de bu hassasiyet ve titizlikle çalışmalarımızı yürütüyoruz."

"Herkes zihnindeki bütün soruları sorabilir"

Kurban kesildiği zaman vatandaşın SMS yoluyla bilgilendirileceğini aktaran Ünal, şöyle devam etti:

"Kendisine ayrıca kesilen hayvanla alakalı bir sertifika veriliyor. Bu vatandaşlarımızın zihninde herhangi bir soru işareti kalmasını engelleyecek güveni tesis edecek bir çalışmadır. Geçmişte kurban adıyla toplanan paraların bir kısmının kurban olarak kesilmediğini görüyoruz. Bu nedenle Müslümanın zihninde ibadetine yönelik herhangi bir şüphenin kalmaması gerekiyor. Her Müslüman, kafasında herhangi bir şüphe oluşursa ilgili kurumlardan bununla ilgili bütün ayrıntıları isteyebilir ve alabilir. Herkes zihnindeki bütün soruları sorabilir. Bilinmesini isteriz ki onlar için her türlü imkan oluşturuldu."

HABERE YORUM KAT