1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Diyarbakır'da 6 el yapımı patlayıcı imha edildi
Diyarbakır'da 6 el yapımı patlayıcı imha edildi

Diyarbakır'da 6 el yapımı patlayıcı imha edildi

Diyarbakır'daki uyuşturucu ve terör operasyonunda, patlayıcı yapımında kullanılan 130 kilogram amonyum nitrat, kablo, kazma, kürek gibi malzemeler ele geçirildi, 6 el yapımı patlayıcı imha edildi.

A+A-

Diyarbakır'ın Lice ve Hani ilçelerinde dağlık ve ormanlık alanda yapılan uyuşturucu ve terör operasyonunda, patlayıcı yapımında kullanılan 130 kilogram amonyum nitratkablo, kazma, kürek gibi malzemeler ele geçirildi, zaman ayarlı ve basma düzenekli 6 el yapımı patlayıcı imha edildi.

Valilikten yapılan açıklamada, Lice ve Hani ilçe sınırları içerisinde bulunan dağlık ve ormanlık alanda faaliyet yürüten aralarında üst düzey örgüt yöneticilerinin de bulunduğu değerlendirilen terörist ve işbirlikçilerini etkisiz hale getirilmesi için 30 Ağustos'ta operasyon başlatıldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, bölgede teröristler tarafından kullanıldığı değerlendirilen sığınak, barınak, depo alanlarının kullanılamaz hale getirilmesi amacıyla başlatılan Bayrak-19 Şehit Jandarma Uzman Çavuş Özkan Bilgiç operasyonun başarıyla tamamlandığı bildirildi.

Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"İcra edilen operasyonda, 1 milyon 163 bin 650 kök kenevir tespit edilerek imha edildi. 1 ton 661 kilo 700 gram esrar maddesi ele geçirildi. Patlayıcı yapımında kullanılan 130 kilogram amonyum nitrat, kablo, kazma, kürek gibi malzemeler ile zaman ayarlı ve basma düzenekli 6 el yapımı patlayıcı imha edildi. Teröristler tarafından kullanılan 2 adet sığınak ile sığınak yapımında kullanılan malzemeler kullanılamaz hale getirildi. Teröristler tarafından daha önceki tarihlerde yağmalanmayı müteakip yakılmış vaziyette bulunan 1 kamyonet, 4 adet ruhsatsız av tüfeği ele geçirilmiş ve 8 aranan şahıs yakalanmıştır. Operasyona ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığınca adli işlemlere devam edilmektedir."

Açıklamada, vatandaşların huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara artan bir azim ve kararlılıkla devam edileceği vurgulandı.

HABERE YORUM KAT