1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Diyarbakır’da Mevlid Kandili düzenlenen programla kutlandı
Diyarbakır’da Mevlid Kandili düzenlenen programla kutlandı

Diyarbakır’da Mevlid Kandili düzenlenen programla kutlandı

Diyarbakır Müftülüğü'nce düzenlenen Mevlid Kandili programında vatandaşlar camilere akın etti.

A+A-

Diyarbakır Müftülüğü'nce düzenlenen Mevlid Kandili programında vatandaşlar camilere akın etti. Kürtçe ve Türkçe mevlidin okunduğu bu kutlu gecede vatandaşlar, terör saldırılarında şehit düşenler için de dua etti.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) dünyaya geldiği gün olan Mevlid Kandili nedeniyle Diyarbakır Müftülüğü'nce kentte program düzenlendi. Kayapınar ilçesinde bulunan Cebeli Nur Camii'ndeki program Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. İl Müftüsü Burhan İşliyen'inde katıldığı programda, Kürtçe ve Türkçe mevlid okundu. Programa çok sayıda vatandaş katılırken ayrıca bu kutlu gecede, terör saldırılarında şehit düşen asker,polis ve sivil vatandaşlar için de dualar okundu.

Bu gecenin önemine değinen vatandaşlardan Faysal Yaşa, bu gece hatırının çok önemli olduğunu ve Türkiye ile Ortadoğu'ya barış gelmesi temennisinde bulundu. Yaşa,"Kardeş kanı artık dökülmesin. Müslümanlar artık ölmesin. Dünyada bütün Müslüman coğrafyalarında kan var. Bunlar bizi üzüyor. İnşallah bu gecenin hatırına Allah Müslümanları bu kandan kurtarır. Müslüman coğrafyasına barış gelir. 38 insan şehit oldu. Çok üzgünüz. Ailelerinin evlerine ateş düştü. Allah bir daha yaşatmasın bu tür terör hadiselerini" dedi.

Daha sonra konuşan İl Müftüsü Burhan İşliyen ise, peygamberin yer yüzüne gelmesinin şerefine Kur'an-ı Kerimler okunduğunu ve salavatlar getirildiğini söyledi. İşliyen, "Bütün camilerde dualar ediliyor. Mevlid Kandili'nin hemen öncesinde ve son aylarda aralıklarla yaşadığımız elim hadiselerden bir tanesini yaşadık. Artık bu Mevlid Kandili dolayısıyla bu mübarek gecede dualar ediyoruz. İstanbul Beşiktaş'ta yaşamış olduğumuz bu hadise sonuncusu olsun diye. Daha çok anneler ağlamasın ve yürekler parçalanmasın. Dün böyle bir acı hadise yaşandı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın talimatıyla ülkemiz genelinde olduğu gibi Diyarbakır'da da hatimler okunmaya başladı. Şehitlerimizin ruhuna bağışlanmak üzere dualar ediliyor. Patlamada yaralanan kardeşlerimize de hayırlı şifalar diliyoruz. Kur'an kursu öğrencilerimiz hatimler okuyacaklar. Her şey bu ülkede huzurlu günler görmek için. Hergün yüreğimizi parçalıyor Suriye ve Halep'ten gelen görüntüler" diye konuştu.

Programın ardından dün İstanbul'da düzenlenen terör saldırısında şehitler için dualar okundu. Ayrıca cami çıkışında avluda vatandaşlara lokum dağıtıldı.

Diyarbakır’da Mevlid Kandili düzenlenen programla kutlandı

HABERE YORUM KAT