1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Doğalgazımız Tuz Gölü’nden
Doğalgazımız Tuz Gölü’nden

Doğalgazımız Tuz Gölü’nden

BOTAŞ’ın, doğalgaz akışında yaşanacak olası kesintilerde darboğaza düşmemek amacıyla yürüttüğü, uzun yıllardır konuşulan Tuz Gölü Yeraltı Doğalgaz Depolama Projesi gerçekleşiyor.

A+A-

Dünyadaki birçok ülkede olduğu gibi, Türkiye de yer altı yapılarından faydalanılması için gerekli jeolojik koşullara sahip bir ülkedir. Doğalgaz depolarının inşası ile Türkiye, hem ulusal enerji temininde daha güvenli konumda olacak, hem de ekonomisi, sanayisi ve savunması olumsuz yönde etkilenmeyecektir. 1 milyar metreküp gaz depolanabilecek Proje kapsamında, Tuz Gölü’nün yaklaşık 40 kilometre güneyindeki Aksaray’ın Sultanhanı Beldesi yakınlarında yerin yaklaşık 1.100-1.400 metre altında bulunan tuz yapılarında doğal gaz depolanması amacıyla, her birinin fiziksel hacmi 630 bin metreküp olan, toplam 12 kaverna (suni mağara) oluşturulacak.

dogal-gaz-(1).jpg

İLK KISIM HAYATA GEÇİYOR

Söz konusu 12 kavernanın tamamlanmasıyla yaklaşık toplam 1 milyar metreküp çalışma gazı kapasitesine ulaşılacak ve günlük maksimum 40 milyon metreküp gaz Türkiye doğal gaz şebekesine verilebilecek. Proje kapsamında yapım çalışmaları iki aşamada gerçekleştirilecek. 6’şar depodan oluşan birinci aşamanın 2015-2016, ikinci aşamanın 2018-2019 yıllarında tamamlanarak Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama Projesi kapsamındaki tesislerin bir bütün olarak devreye alınması planlanıyor. Tuz Gölü Doğalgaz Yeraltı Depolama Projesi'nde Ocak 2017 itibarıyla birinci grup deponun, 2019'da ikinci grup deponun tamamlanmasının hedefleniyor.  Projede depolama kapasitesinin toplamda 5,4 milyar metreküp ve yüzey tesislerinde yapılacak revizyonlar ile de günlük geri üretim kapasitesinin 80 milyon metreküpe çıkarılması planlanmaktadır. Tuz Gölü depolama tesisinde Ocak ayında ilk kavernaya gaz basılarak projenin ilk kısmının hayata geçmesini sağlanacak.

dogal-gaz-(3).jpg

2019’DA YILLIK TÜKETİMİNİN YÜZDE 10’UNU KARŞILAYACAK

 Türkiye’nin doğalgaz depolama kapasitesi, 2019’da yıllık tüketiminin yüzde 10’unu karşılayacak düzeye çıkarılacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2015-2019 Stratejik Planı’ndan derlenen verilerine göre, 2019 yılında faaliyete geçecek doğalgaz depolama tesisleri ile 5,3 milyar metreküp gaz depolanabilecek. Böylece plan dönemi sonunda, doğalgaz depolama kapasitesi yıllık tüketiminin en az yüzde 10’unu karşılayacak düzeye çıkarılacak. Stratejik plana göre daha uzun vadede ise hedef, doğalgaz depolama kapasitesini yıllık tüketimin yüzde 20’sini karşılayabilecek kapasiteye ulaştırmak.

1.2 MİLYAR METREKÜP DOĞAL GAZ DEPOLANACAK

Türkiye’de ilk olarak uygulanacak projede Bezirci Gölü mevkiinde yeraltı tuz domlarından yararlanılacak. Ülke çapında kullanım fazlası doğalgaz; Kayseri-Konya-Seydişehir doğalgaz boru hattı üzerinden tuz domlarına yaratılacak boşluklarda depolanacak ve gerekli olması halinde boşluklardan çekilerek kullanıma sunulacak. Bu tuz domları yeryüzünün yaklaşık 700 ila 1300 metre altında bulunmakta olup kalınlıkları 700 ila 800 metre arasında değişmektedir.  Proje çerçevesinde 10 yıl boyunca tuz domlarının eritilerek her birinin hacmi 500 bin metreküp olan 10 adet boşluğun elde edilmesi ve bu boşluklarda toplam 1,2 milyar metreküp doğal gazın depolanması sağlamaktır.  Yeraltındaki tuz domlarının eritilmesi amacıyla su kullanılacak olup su ihtiyacı bölgedeki yeraltı su rezervlerinden sağlanacak.

dogal-gaz-(2).jpg

PROJENİN AMAÇLARI

Doğalgazın yeraltında depolanması konusu Türkiye’de uygulanacak ilk proje olması dolayısıyla gelecekteki uygulamalar için örnek teşkil etmektedir. Amaç;

  • Yaz aylarındaki talep düşüklüğünden kaynaklanan fazla doğalgazı depolamak ve bunu kış aylarında talebin arttığı dönemlerde ulusal şebekeye tekrar beslemek,
  • Yabancı ülkelerden nakledilen doğalgazın depolanarak, ülke için rezerv oluşturmasını sağlamak,
  • Ulusal elektrik ve ısınma kaynaklarındaki istikrara katkıda bulunmak,
  • Sanayi tesislerine sağlıklı ve kesintisiz enerji sağlamak,
  • Günlük ve mevsimlik değişiklikleri karşılamak,
  • Doğalgaz temininin azalması veya durması ile meydana gelen doğalgaz açığını gidermek.
  • Doğalgazın, sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) veya gaz olarak depolanması olarak sayılabilir.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum