1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Doğu Akdeniz gazını Avrupa'ya taşıyacak alternatif boru hattı
Doğu Akdeniz gazını Avrupa'ya taşıyacak alternatif boru hattı

Doğu Akdeniz gazını Avrupa'ya taşıyacak alternatif boru hattı

Yunanistan ve İtalya enerji şirketlerince kurulan IGI Poseidon ve Amerikan şirketi Noble arasında, Doğu Akdeniz gazını Avrupa'ya taşıması planlanan boru hattı projesine ilişkin anlaşma imzalandı.

A+A-

Yunanistan'ın DEPA ve İtalya'nın Edison S.p.A enerji şirketlerinin ortaklığıyla kurulan IGI Poseidon ve Amerikan enerji şirketi Noble arasında, Doğu Akdeniz gazını Avrupa'ya taşıması planlanan boru hattı projesine ilişkin işbirliği anlaşması imzalandı.

DEPA'dan yapılan açıklamaya göre, anlaşma, projenin teknik açıdan analiz edilmesi ve uygulanabilirlik raporu hazırlanması öncesinde atılacak adımlara yönelik desteği içeriyor.

Projede, toplam bin 900 kilometre uzunluğundaki yıllık 16 milyar metreküp kapasiteli boru hattı ile İsrail ve Kıbrıs Adası açıklarındaki doğal gazın Kıbrıs ve Girit üzerinden Yunanistan'a, oradan da diğer Avrupa ülkelerine taşınması hedefleniyor.

Noble şirketi İsrail açıklarındaki doğal gazı çıkarmak için hükümetten gereken onayı 5 yıl gecikmeden sonra geçen perşembe günü almıştı.

HABERE YORUM KAT