1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dokuz ana başlıkta Rusya çıkarması
Dokuz ana başlıkta Rusya çıkarması

Dokuz ana başlıkta Rusya çıkarması

Başbakan Yıldırım, yarın Rusya’ya gidiyor. Yıldırım’a, işadamları da eşlik ediyor. Ajandada turizmden enerjiye ve Suriye dahil bölgesel gelişmelere kadar pek çok başlık var.

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım’ın merakla beklenen Rusya ziyareti yarın başlıyor. 5-7 Aralık arasında Moskova ve Kazan’da temaslarda bulunacak olan Yıldırım, ilk kez Başbakan olarak bu ülkeyi ziyaret ediyor. Görüşmelerde; vizelerin kaldırılmasından alışverişte TL-Ruble’nin kullanımına pek çok başlık konuşulacak..

EV SAHİBİ MEDVEDEV OLACAK

Yıldırım’ı, Rus mevkidaşı Medvedev ağırlayacak. Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından da Yıldırım’ın kabulü planlanıyor. Başbakan Yıldırım, çok sayıda bakan, milletvekili ve işadamıyla gezisini gerçekleştirecek. İşte öne çıkan başlıklar:

TL-RUBLE ALIŞVERİŞİ 

İki ülke, uçak krizi öncesi 2023 ticaret hedefini 100 milyar dolar olarak koymuştu. Krizin giderilmesiyle birlikte yıl sonunda ticaretin 20 milyar dolara yaklaşması bekleniyor. Görüşmelerde, tarımsal engellerin kaldırılması da planlanıyor. Ticaretin yerel para birimleriyle yapılması ve TL-Ruble kullanımı üzerinde duruluyor.

ORTAK FON ÇALIŞMASI 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rus Devlet Başkanı Putin arasındaki görüşmede, 'Ortak Yatırım Fonu'nun devreye sokulması kararlaştırılmıştı. Ziyaretler ve turizm faaliyetleri de değerlendirilecek başlıklardan biri. Ayrıca, FETÖ, DEAŞ, PKK gibi terör örgütlerine karşı neler yapılabileceği konuşulacak.

BÖLGESEL MESELELER MASADA

Yıldırım’ın ziyaretinde, Azeri-Ermeni çatışması, Kafkasya’daki gelişmeler, Kıbrıs ve Karadeniz’in durumu da ajandadaki başlıklar arasında yer alıyor.  Putin’in ziyareti sırasında gündeme gelen savunmadaki işbirliği ve Türkiye’nin almayı planladığı uzun menzilli hava savunma sisteminin de konuşulması planlanıyor.

Şanghay Beşlisi’ne üyelik niyeti 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında vurgulanan ‘ilişkilerin güçlendirilmesi’ iki ülke Başbakanları arasındaki görüşmelerde de gündemde olacak. Bu kapsamda, Türkiye’nin, Shangay İşbirliği Örgütüne (ŞİÖ) üyeliği hususunun da değerlendirilmesi bekleniyor. 

Enerjide 19 milyar dolarlık kararlılık! 

Türk Akımı ve Akkuyu projelerindeki çalışmalar gözden geçirilecek. İki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesiyle, Akkuyu Nükleer Santralı’na ilişkin çalışmalar hızlanmıştı. Türk Akımı’nda ise iki ülke Enerji Bakanları Berat Albayrak ile Aleksandr Novak anlaşmaya imza atmıştı. Mecliste Dışişleri Komisyonu’ndan geçen anlaşmanın Genel Kurulda da onayı bekleniyor. 19 milyar dolarlık projedeki kararlılığın altı bu ziyaret vesilesiyle bir kez daha çizilecek. 

Suriye-Irak süreci masada olacak

Putin ile Erdoğan, son bir haftada üç telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Özellikle Fırat Kalkanı Harekatı’nda Türk askerine yönelik saldırının konuşulduğu görüşmelerde, insani dramın yaşandığı Halep’e yardımların ulaştırılması için işbirliği gündeme gelmişti. Irak’taki Musul harekatı ve süreçler bu ziyarette de değerlendirilecek. 

AKŞAM

HABERE YORUM KAT