1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dolandırıcıların yeni hedefi Bireysel Emeklilik Sistemi
Dolandırıcıların yeni hedefi Bireysel Emeklilik Sistemi

Dolandırıcıların yeni hedefi Bireysel Emeklilik Sistemi

Uzun zamandır gündemde olan ve 1 Ocak 2017 itibariyle başlayacak Bireysel Emeklilik sistemiyle ilgili Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in yaptığı "Kademeli geçiş" kararı sonrasında dolandırıcılar iş başına düştü.​​

A+A-

45 yaş altı çalışanların Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) otomatik katılımını sağlayacak düzenleme 1 Ocak'ta yürürlüğe giriyor. Yeni sistem sayesinde milyonlarca çalışan için ikinci bir emeklilik ve emekli maaşı imkanı doğacak. Üstelik Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) emekliliğe göre daha kısa sürede sistemden emekli olunabilecek.

Dün de bu konuyla ilgili Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, kademeli bir şekilde BES'e geçileceğini kaydederken, "Düzenlemeye göre ilk aşamada bin ve üzeri çalışanı olan özel sektör 1 Ocak 2017'de, memurlar (genel ve özel bütçeli idareler) ve 250-1000 çalışanı bulunan özel sektör 1 Nisan 2017'de sisteme geçecek. 100 ile 249 çalışanı olan özel sektör, 1 Temmuz 2017'de, mahalli idareler ve KİT'ler ise 1 Ocak 2018'den itibaren sisteme dahil olacak. Öte yandan özel sektörde faaliyet gösteren, 10-49 çalışanı olanlar işverenler aracılığıyla 1 Temmuz 2018'den itibaren, 5-9 çalışanı olanlar da 1 Ocak 2019'dan itibaren sisteme girebilecek. Bu şekilde mevcut durumda 14 milyonun üzerinde çalışanımız sisteme dahil olacak" açıklamasını yaptı. Bu açıklamanın Pazar gününe denk gelmesi, dolandırıcıları harekete geçirdi. Bugün itibariyle Ankara kodlu bir numaradan arayan dolandırıcılar, uzun süre vatandaşları telefonda oyalıyor.

Uzmanlar uyarıyor: Bireysel emeklilikte olay işveren ve çalışan arasında. Yani çalışan olarak herhangi bir sigorta şirketinden bu sisteme katılamıyorsunuz. İşvereniniz, sizin için bir şirket seçiyor. Bu nedenle telefonla gelen 'Devletin BES'i' bilgilendirmelerine itibar göstermeyiniz...


25 dakika telefonda bekletiyorlar
Bu kez dolandırıcıların gündem maddesi Bireysel Emeklilik Sistemi. Daha önce OHAL konusunda, "Evinizi arayacağız aramamızı istemiyorsanız hesabımıza para aktarın" diyen dolandırıcılar bu kez Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili olarak telefonla vatandaşları kandırmaya çalışıyor. Öncelikle Ankara kod numaralı bir telefondan arayan dolandırıcılar, Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili 10 dakikalık bir bilgilendirme yapıyor. Daha sonra "Bireysel Emeklilik Sistemi'ne otomatik olarak katılmak istiyorsanız 1'i, istemiyorsanız 2'yi tuşlayın" diyor. 1'i tuşladığınızda, bir 15 dakika boyunca sistemle ilgili bilgiler veren dolandırıcıların oyunu telefonu kapatmalarıyla son buluyor.

YENİ ŞAFAK

HABERE YORUM KAT