1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Down sendromlular "aşk"ın filmini çekti
Down sendromlular "aşk"ın filmini çekti

Down sendromlular "aşk"ın filmini çekti

Yaşar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kerem Kaban'ın "film terapi" projesi, 10 down sendromlu gencin katılımıyla aşkı anlatan 7 dakikalık bir görsel öyküye dönüştü.

A+A-

İzmir'de, senaryo yazımı, oyunculuk ve kamera eğitimi alan down sendromlu10 genç, hazırladıkları "Güneşli Günlerde Aşkı Düşünmek" adlı kısa film ile "Aşk" ve "Sevgi"yi anlattılar.

Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Görevlisi Kerem Kaban'ın "film terapi" projesi, engellere yenilmeyen 10 down sendromlu gencin katılımıyla aşkı, neşeyi anlatan 7 dakikalık bir görsel öyküye dönüştü.

Bilişsel-davranışsal yaklaşımlar için destekleyici bir araç olarak kullanılan film terapi projesine katılan down sendromlu Bilgesu Türkmen, Serdal Rodoplu, Can Ural, Bora Kırlıoğlu, Ece Güngör, Deniz Ayçe Karagöz, Özgür Kıvrık, Gözde Çetin, Gülçin Kayhan, Erman Yıldız, bir süre senaryo yazımı, kısa film yapımı ve ekipman kullanımı eğitimi aldı.

Down semdromlular, eğitimin sonunda "aşk" ve "sevgi" konusunda bir senaryo ile duygularını anlatmak istedi.

Dünyaya sevgiyi, aşkı, iyiliği hatırlatmak isteyen ve kendi yaşamlarından yola çıkan gençler, öykülerine "Güneşli Günlerde Aşkı Düşünmek" adını verdi.

Filmi yöneten ve tüm içtenlikleriyle oyunculuklarını sergileyen gençler, ilk sahneyi güneşli bir günde Bornova'daki bir parkın bankında çekti.

Kamera önünde duygularını ifade eden gençler, rüyalarındaki aşkı hissettiren ve tiyatro sahnesinde çekilen ikinci bölümde ise en güzel kıyafetleri ve neşeli danslarıyla sevgi mesajlarını paylaştı.

Down sendromlu gençlerin sosyal yaşama katılma ve başarma çabaları ise filmin kamera arkası görüntülerine yansıdı.

Aşklarını anlattılar

Down sendromlu oyuncu 31 yaşındaki Bora Kırlıoğlu, filmdeki rol arkadaşı 25 yaşındaki Deniz Ayçe Karagöz'e engelliler için düzenlenen bir etkinlikte aşık olduğunu, hazırladığı senaryoda da bu aşkı anlatmak istediklerini söyledi.

Ayçe ile arkadaşlıklarının bir yıl önce başladığını anlatan Kırlıoğlu, "Onu dünya kadar seviyorum. Şu anda tiyatro eğitimi alıyorum. Ünlü olmak ve para kazanmak istiyorum. Biz bu filmde kendimizi anlatıyoruz. Sadece biz değil bütün arkadaşlarımız aşık, çok seviyor. Bütün insanlar aşık olsun çünkü aşk olursa savaş olmaz. İnsanlar barışı ve özgürlüğü severler." dedi.

Ayçe Karagöz de gerçek sevgiyi insanlara anlatmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Arkadaşlarıyla bir aşk filminde rol aldığını anlatan Karagöz, "Gerçekten sevmek, sevdiğinin gözlerinde kaybolmak çok güzel bir duygu. Aşk karşılıksız sevmek demek. Her yerde savaş var. Sevgi, barış olsa nasıl olurdu, biz iyiliği, hoşgörüyü, sevmeyi, sevilmeyi anlatmak istedik." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT